Jose1f

Jak na lživé tvrzení v závěti?

Jeden můj kamarád se před léty pohádal se svým otcem.
Nepohodli se proto, že kamarád si od něj půjčil větší
obnos peněz „na podnikání“, a později je nebyl schopen
vrátit. Všechny je totiž prohrál ve „výherních“
automatech. Jeho otec se na něj velmi rozzlobil a v
rozčílení ho nazval volem. To si kamarád nenechal líbit
a řekl otci, že je ještě větší vůl, protože si od něj
nenechal nic podepsat a tak mu vlastně nic nedluží a nic
mu teda nedá. Jeho otec -mimochodem známý a bohatý
makléř- řekl jen: „Ještě o mně uslyšíš“ a vyhodil ho.
Dalších devatenáct let žil můj kamarád bez otce a
rodiny. „Na volné noze“ se protloukal mezi náhodným
výdělkem na brigádách a utrácením peněz v hernách. Teď
se však na něj zdánlivě opět usmálo štěstí. Dostal
parte, že jeho otec zamřel a správce dědictví ho
informoval, že se stal dědicem.
Jeho radost však netrvala dlouho. Jeho otec odkázal
polovinu svého majeku manželce a druhou polovinu jedné
náboženské ogranizaci. Hrůza ho však pojala, když v
závěti dále četl: „Tobě, synu, odkazuji všechny peníze,
s úroky cca 100000 €, které jsem uložil na tajné konto
ve Švýcarsku. Banku, číslo konta a heslo znáš jenom ty a
já.“ Hrůza je v tom, že můj kamarád o žádném účtu v
žádné bance nic neví. Pochopil tak, že se mu otec tímto
nepravdiým odkazem dokonale pomstil.
Správce závěti totiž mému kamarádu nevěří a trvá na tom,
že kamarád nesmí účet zatajovat a upozorňuje ho, že
kdyby účet zatajil, jednalo by se o podvod a chce ho
žalovat. Navíc, zústavtel opomněl v závěti na svoji
nemanželskou dceru. Ta, podle slov správce, bude dědit
ze zákona a polovina z oněch 10000 € prý bude patřit jí
a kamarád jí je bude muset vyplatit. Určité procento z
této částky si chce nechat též správce jako odměnu a
bude je též chtít na mém kamarádovi.
Jak se může můj kamarád bránit?
Doplňuji:
Těch 10000 je překlep, má být 100000.

Nejlepší odpověď
Vojtěch

Já myslím, že nepomůže zřeknout se dědictví. To by se musel zříct i té částky na tajném kontě, to znamená odtajnit ho, což udělat nemůže neboť o něm neví. Tatínek to chytře vymyslel a chlapec sklízí co zasel.

Další odpovědi
anonym

Pravdu má Vojtěch a onen otec moc dobře věděl co a proč dělá.
P.S. U vydědění by to měl právně komplikované, takhle to je elegantní, jednoduché a účinnější řešení. Je docela možné i to, že částka koresponduje s někdejší půjčkou, jíž nevrátil, takže teď má danajský dar.

hanny 2

Může se vzdát veškerého dědictví a tím pádem i „pomylslného konta“.

venkovan

Měl minimálně 19 let na to, aby se stal úspěšným občanem. určitě by ho otec potom bral tak jako otec své děti bere.
Jestli mohu poradit a pokud se kamarádem setkáváš, tak kup velkou cibuli, vem sebou nůž a prkénko a ať si tu cibuli nadrobnou nakrájí. To je jediné co může nad svými 19 promarněnými lety udělat.
Výraz „Usmálo se štěstí“ nad takovým flákačem je snad výsměch štěstí.
Mimochodem – pokud žil takovým životem jaký popisuješ – obávám se, že pokud nemá kus papíru v ruce, tak soudce jeho tvrzení nemusí moc věřit, protože z takového tvrzení nějak vyzařuje touha dostat se bez námahy k penězům.

Hykam

Jenom musím říct, že tatík byl frajer 🙂 klobouk dolů před ním 🙂

terry

Jak píše hanny 2. Zřeknout se dědictví.
Nebude dědit nic. Ani aktiva, ani pasiva.
Tedy jestli již dědictví nepřijal. V domění, že bude boháčem.
Pak by to byla asi potíž a chtělo by to dobrého právníka.
A pevné nervíky.

anonym

Dobre mu tak! 🙂
(Pravdu ma Vojtech)

Drap

Máš v tom tak trochu zmatek. Šlo o 10 000 nebo 100000, je to trochu rozdíl. A to jestli je tajné konto, nebo neni, na sumě ani tak nezáleží, bude asi prokazovat velmi obtížně.Může se bránit u soudu. Výsledek je však velmi nejistý.