zjentek

Jak meteorologové v krátkém předstihu tvoří model nastávajícího počasí?

Jde o tohle rosničky v poledne napíší budou silné bouře s kroupobitím na východě schovejte se zajistěte stromy varování platí od 15 hod ovšem ve 13 hod na radaru/satelitu nad celou Evropou ani stínu stínečku obloha vymetené jako v pohádce.

Odpovědi
elkon

Mají na to počítačové technologie, ale je to více nespolehlivé než dříve. Čím více techniky, tím je to horší.

Pepa25

Něco jiné je model a něco jiné varování. Model je v ČR obvykle Aladin: https://www.chmi­.cz/files/por­tal/docs/mete­o/ov/aladin/a­lanim/alanim.html – ten vyproduje „fleky“, kde **může ** pršet – ve skutečnsoti u bouřek nidko netuší, kdy a kde přesně bude pršet, docela obvyklé je, že někde leje a o 15 km vedle nic netuší.
Varování (výstrahy) jsou postaveno na rizicích: tzn. pravděpodobnost x nebezpečí jevu (intenzita) https://www.chmi­.cz/files/por­tal/docs/mete­o/om/vystrahy/in­dex.html Takže může být relativně malá pravděpodobnost, ale vysoký potenciální průšvih a už to vyjde na výstrahu …