zeeue

Jak mám kolegyním v novém zaměstnání naznačit, že chci, aby mi vykaly?

Zdravím,
byla jsem dnes poprvé v novém zaměstnání a vůbec se mi nelíbilo, jak první den proběhl, co se mých spolupracovnic týče. Na pracovišti jsme samé ženské – já jsem nejmladší věkově i služebně (je mi 26, a jak říkám – byl to první den).

Tykání mezi kolegy mi nevadí, sice jej preferuji u věkově blízkých kolegů a se staršími raději udržuji vykání, ale pokud je mi nabídnuto vzájemné tykání, pak jej neodmítám.

Dnes mne ovšem čekalo dosti nepříjemné překvapení – nové kolegyně mne postavily před již hotovou věc otázkou, na níž je velice netaktní říct jen tak ‚ne‘: „Ahoj, můžu ti tykat, že jo?“ Celé toto ukvapené tykání by mi až tak problém nedělalo, kdybych jim mohla taktéž tykat. Ale nikoli – já jim mám vykat (ony mezi sebou si všechny tykají). Toto jednostranné tykání se mi pranic nelíbí, mám pocit, že mne mezi nimi tak nějak degraduje.

Jak jim naznačit, že buďto si budeme vzájemně tykat a nebo si budeme vzájemně vykat, ale nic mezi tím?!

Napadlo mne, že bych jim mohla také začít jen tak tykat. Buďto si uvědomí, že tím naznačuji, jak to může být nepříjemné, pokud si to člověk prostě nepřeje, či to na toto téma vyvolá diskusi, kterou se vše vyjasní („Hej, netykej mi.“ „Hmm, no tak mi taky netykej.“) a nebo prostě zůstaneme u vzájemného tykání.

Co myslíte? Napadá Vás něco jiného, co mohu dělat?

Nejlepší odpověď
annas

Zálží na složení kolektivu atd. Koelgyně vás měly požádat o souhlas, vy jse mohla souhlasit nebo nemusela. Teď byste se třeba vyloučila z kolektivu.

Máte možnost podle etikety tykat, jak se dočtete níž.

Zkuste si pročíst článek Tykání a vykání na pracovišti.

"/Pokud si všichni v týmu tykají, jen vy si s nimi dále vykáte, udržujete si tím odstup a vyčleňujete se ze skupiny; zda je to dobře či špatně, je na zvážení kontextu celé situace
s dovolením můžete etiketu i porušit.

http://www.bra­intools.cz/to­olbox/etiketa/ty­kani-a-vykani-vaapracovnim-prostredi.htm
-
Podobný dotaz na p. Špačka. Vyberte si variantu, která vám lépe vyhovuje.

"Dobré ráno pane Špačku. Rád bych věděl, jestli není drzost, když mě starší osoba začne tykat (nepotykali jsme si) a já mu automaticky (sice zpočátku zdrženlivě) také tykám .Co vy na to? Snažím se držet pravidel.

Ladislav Špaček: Pokud to není nadřízený, je to v pořádku.

Martin: Pŕímý nadřízený mně bez souhlasu tyká, je o 8 let starší. Mohu mu také tykat bez jeho nabídky ?

Ladislav Špaček: Ne, nadřízenému ne, to by Vám to musel navrhnout. A odmítnout jeho tykání taky nemůžete. I když Vám to opravdu vadí, nezbývá Vám, než se s tím smířit."

http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/102744707­05-dobre-rano-s-jednickou/41123610007­1056/chat/2967-ladislav-spacek/

Další odpovědi
ReHu

Ber to jako vstupní test.
Když si „sednete“, určitě ti po čase také nabídnou tykaní.
Jinak souhlasím s Jugarem.

anonym

Raději bych to nechal tak jak to je,aby jste neměla ještě pak nějaké nepříjemnosti a nepovídaly si klevety,že si o sobě myslíte.

gecco

Podle mne je to jednoduché – pokud mi někdo tyká, tykám mu též.
😉
…"já jim mám vykat "… – tak to zrovna…!
😉
Ale musíš to ustát.

anonym

Na mě si taky dovoluje kde kdo,ale narozdíl od vás nejsem zase až taková netykavka.