zjentek

Jak je to vlastně s Bangladéší?

Kdosi mě strašil, Indii prý obklopují dva státy Bangladéš, jeden z východu a druhý ze západu.

Nejlepší odpověď
aliendrone

To přišel cígoš k doktorovi a povídá:
„Pánko dochtor, 11 synů mám, šeci sa menujů Dežo. A dyž na někerýho zavolám, tak přiběhnů fšici. Poraďte co s tím, páč dvanactý fagan už je na cestě!“
Doktor se zamyslí a povídá:
„Dejte mu jiné jméno!“
„A jaký, dyž jiný neznám?“
„Tak se mrkněte do novin, tam určitě nějaké bude.“ a podává mu noviny.
Cígoš je prohlíží podle obrázků, slabikuje a najednou se rozjásá.
„Už to mám, Bangladežo!“

Tedy tak nějak to prý bylo. 😉
Indie se po získání nezávislosti na Británii rozdělila na hinduistickou část (dnešní Indie) a islámskou – dnešní Pákistán na západě (mezi nimi panují velmi napjaté vztahy). K němu zpočátku patřil i tzv. „východní Pákistán“ (muslimský), ze kterého se po oddělení od západního Pákistánu stala dnešní samostatná Bangladéš. Takto byla hinduistická Indie „obklíčena“ Pákistánem ze západu i z východou (na severu Himaláje a na jihu oceán) až do secese Bangladéše (někdy v sedmdesátých letech).

Další odpovědi
elkon

Nauč se zeměpis a číst v mapě.

zjentek

Aliene dík! Je hrozné že tolik uživatelů tady má problémy s chápáním, že jo? 🤔🤔🤔

😃

da ny

Z toho plyne…., že některým je „dáno/přáno“ se oddělit/rozdělit…. Jiným ne. 😉