Zepple

Jak je to se sedimantací?

Sedimentace je zhruba rychlost, kterou poklesnou červené krvinky z odebrané krve. Správně? Ale proč klesají? Když se říznu a vyteče mi krev, tak jsem si opravdu nevšimla, že by červená barva klesala dolů a na povrchu bylo bílo-průhledno (byla by tam plazma)…

Nejlepší odpověď
mosoj

Krev je směs (suspenze) krevních krvinek a plazmy. Každá směs ponecháme-li ji v klidu sedimentuje. Rychlost sedimentace závisí na hustotě plazmy a velikosti krvinek. Sedimentace se dělá tak, že se krev napustí do postavené trubičky a krev udělá v té trubičce vysoký sloupec na kterém je ta sedimentace vydět. U zdravého člověka je určita sedimentace krvinek v trubici
v určitém časovém rozmezí. Pokud je v těle zánět sedimentace se zrychlí. Co se změní při zánětu jestli plazma nebo se zvětší krvinky nevím. Spíš si myslím, že je plasma řidší. Snad nám to nějaký zdravotník upřesní.
Tuubice májí již délkovou stupnici a zároveň se měří čas.

Další odpovědi
kočíčí

To se musí provést rozbor krve v laborce,pouhým okem na nic nepříjdeš

GangstaHelper

Klesají, protože mají větší hustotu. V pouhé kapce to neuvidte. Asi kvůli povrchovému napětí (kterého je každá kapka „plná“) k sedimentaci u tak malého množství nedojde.