mikik

Jak je to s příspěvkem na péči?

Dobrý den.Chci se zeptat ,jak je to se zdravotní péčí o moji matku,která pobírá příspěvek na péči 3.stupně.Kdyby moje mamka pobírala 4.stupeň,tak mě bylo řečeno,že by ji lékaři přestali léčit Je opravdu člověk ve 4.stupni takhle diskriminován?Za odpovědi předem děkuji.

Odpovědi
da ny

https://www.e15­.cz/Prispevek-na-peci-2019

No,
možná jste neporozuměl / správně nepochopil vysvětlení a situaci…
Ve 4. stupni je člověk pro svůj zdravotní stav zcela závilý na cizí pomoci.

Jde spíše o to, že jeho zdravotní stav nelze změnit k lepšímu, nelze očekávat žádný pokrok ani zlepšení zdravotního stavu. Je nevratný.

Nejedná se o žádnou diskriminaci!!!
Není co „léčit“, taková osoba často nemůže nadále setrvávat např. v LDN (což je zdravotní lůžko). Pokud se nemůže postarat rodina, musí takový klient do jiné formy zařízení. Nejčastěji se jedná o tzv. sociální lůžko/péči. Ta je také finančně nejnáročnější a bez příspěvku na péči by byla mnoha klientům a jejich rodinám nedostupná.
Nárok na zdravotní lůžko má ten, u kterého lze očekávat jisté zlepšení, pokrok. (posuzováno lékařem po 3 měsécích)..
Běžné léky podle svých diagnoz (tlak, hormony, srdce, diabetes atd. atp.) pacient samozřejmě dostává… nejedná se o „léčbu“, ale udržování zdrav. stavu.

Pozor, nejedná se o hospitalizaci v nemocnici. Tam jsou pravidla jiná a během hospitalizace není nárok na příspěvek na péči.

Edison

To se zeptej na sociálce. Systémové dotazy doporučuji přímo na paní ministryni.