zjentek

Jak je to s přeléváním kávy doopravdy? Skutečně je zde tak žádoucí přelévat kávu tzv. na dva krát či třeba i více?

Jde o tohle. Pokud při přípravě kávy dbám na velmi pomalé nalévání horké vody (cca 93°C) na rozemleté zrno, mám napařený šálek a tak podobně okolo, i tak bych měl kávu stůj co stůj přelít min. na 2×?

Upřímně, stále v tomto hledám logiku. Tak dobře, pojďme si to teď projít.

Verze první (zřejmě obvyklá), příklad:
Pomalu naleju vodu na zrno, do půli šálku, počkám třeba 7 sekund a naliju zbytek vody do plna. To mi zabere celkově 15 sekund.

Verze druhá, příklad:
Nalévám vodu na zrno speciální konvičkou NEPŘETRŽITĚ po dobu 20 i více sekunt, čili celý proces zalévání kávy do plného šálku je v kontextu dosti pomalý. Ovšem v konečném důsledku při této verzi nebyla káva zalita na 2×!

Upřímně, stále v principu hledám logiku. Pomůžete? (Bude však nutné se nad věcí zamyslet.)

@Drap>>> Zalít z vrchu = přelít. Mohl býs být v odpovědi trocha obšírnější? Vždyť vidíš že píši, cituji: „bude však nutné se nad věcí zamyslet“.

Můžeš alespoň vysvětlit, zda při přípravě způsobem (verzí) č.1 bude tedy lepší pěna a zároveň také lepší i chuť, než při přípravě způsobem č. 2, čili druhou verzí přípravy? Anebo jen pěna, a chuť ne? Anebo naopak chuť, a pěna bude mizerná? Anebo ještě jinak?

A vlastně mě to zde dostává k mé původní otázce, zda je něčemu prospěšné zalít kávu horkou vodou min. na dvakrát, když je možné ji vodou zalévat i pomaličku (to ale nepochopí kde kdo, proto jsem tolik vyžadoval to zamyšlení se [s rodem homo sapiens sapiens již mám jistou zkušenost], děkuju).

Anebo jak, jako, se to „pozná hned, většinou na pěně a hlavně na chuti.“ [??? Mohlo být míněno ještě docela jinak.]

(Jinak souhlas s tebou, pane, také se domnívám, že „zalévat kávu horkou vodou, tak tam to význam má“. Tedy alespoň pokud plánujeme ji poté pít.)

Odpovědi
Drap

Přelévat ne, je to nesmysl, který nikam nevede. Pokud jsi myslel zalévat kávu horkou vodou, tak tam to význam má a pozná se to hned, většinou na pěně a hlavně na chuti.

cappuccino

Jak je videt, zpusobu je vic. Muzes vyzkouset, co ti bude vic chutnat!

https://www.i­receptar.cz/va­reni-a-recepty/turecka-kava-30000329.html
https://www.faj­ntip.cz/clanky/tu­recka-kava-20211102-3118.html
https://livin­g.iprima.cz/by­dleni/kuchyne/tu­recka-kava-priprava-recept
https://www.svet­cukraru.cz/blog/jak-na-pravou-tureckou-kavu

zjentek

@Drap>>> Zalít z vrchu = přelít. Mohl býs být v odpovědi trocha obšírnější? Vždyť vidíš že píši, cituji: „bude však nutné se nad věcí zamyslet“.

Můžeš alespoň vysvětlit, zda při přípravě způsobem (verzí) č.1 bude tedy lepší pěna a zároveň také lepší i chuť, než při přípravě způsobem č. 2, čili druhou verzí přípravy? Anebo jen pěna, a chuť ne? Anebo naopak chuť, a pěna bude mizerná? Anebo ještě jinak?

A vlastně mě to zde dostává k mé původní otázce, zda je něčemu prospěšné zalít kávu horkou vodou min. na dvakrát, když je možné ji vodou zalévat i pomaličku (to ale nepochopí kde kdo, proto jsem tolik vyžadoval to zamyšlení se [s rodem homo sapiens sapiens již mám jistou zkušenost], děkuju).

Anebo jak, jako, se to „pozná hned, většinou na pěně a hlavně na chuti.“ [??? Mohlo být míněno ještě docela jinak.]

(Jinak souhlas s tebou, pane, také se domnívám, že „zalévat kávu horkou vodou, tak tam to význam má“. Tedy alespoň pokud plánujeme ji poté pít.)