rady74

Jak je to s finančním vyrovnáním partnerů při rozchodu?

Poněvadž vztah dvou lidí už není ideální,jeden z partnerů se rozhodne,že odejde z bytu,který patří obci.Ale byt byl placen /předplacený nájem/ ze zdrojů partnerových rodičů,ale dekret je na partnerku.Má partner při rozchodu nějaký nárok na tento byt nebo může požadovat finanční kompenzaci?Sa­mozřejmě do toho bytu vkládal své prostředky na provoz a vybavení.

Nejlepší odpověď
anonym

Po rozchodu partnerů by samozřejmě mělo dojít k finančnímu vyrovnání. Vy jste zřejmě manželé nebyli. Takže platí zásada – každý si vezme svoje, co do vztahu přinesl. Pokud na finanční částku od rodičů máte doklad (nejlépe o zapůjčení nebo darování částky), tak by Vám partnerka měla přiměřenou částku, kterou jste společně nespotřebovali, vrátit. Na věcech, které jste pořizovali společně, se musíte domluvit. Věci, které jste kupovali ze svých osobních peněz si ponechá vždy ten, který je pořizoval. Také byste při řešení tohoto vyrovnání měli vzít v potaz, že o náklady domácnosti jste se měli dělit rovným dílem. Pokud tomu tak nebylo, měli byste vyřešit ještě i kompenzaci těchno nákladů.
U rozvodu mi to připadá skoro jednodušší. Co bylo před manželstvím, to připadne tomu vlastníkovi, který to měl za svobodna. Co se pořídilo v manželství je SJM. Vyloučeny jsou pouze dary a dědictví, které byly darovány a děděny jenom jedním z manželů.

Další odpovědi
Mapel

Je to o rozumné dohodě koho co bylo a jak rozdělit to co se pořídilo společně, nebo je to o chamtivosti a tam už rady není.