bolak

Jak je to s daněmi, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance, když bude dlouhodobě práce neschopný?

Když bude na nemocenský a „vejplatu“ mu bude posílat stát, musel bych za něj jako jeho zaměstnavatel pořád platit daně, nebo o to se taky postaraj daňoví poplatníci :)
Doplňuji:
mowla: a jak je to se sociální a zdravotním pojištěním, to musí zaměstnavatel za zaměstnance dál platit, když je marodnej?

Nejlepší odpověď
anonym

Nemocenská je od daní osvobozena.
Pokud nemáš zdanitelný příjem, neplatíš daně – ani tu část, kterou za tebe – zaměstnance, odvádí zaměstnavatel.
Doplňuji:
Sociální a zdravotní je vypočítáváno z výdělku – je-li výdělek zaměstnance nula, neplatí se ani tato pojištění. Pokud byl zaměstnanec nemocen jen část měsíce, nepočítají se částky pojištění za neodpracované dny.

Další odpovědi
anonym

Jako zaměstnavatel bys měl v první řadě sehnat dobrého daňového poradce nebo schopnou účetní, která ti takové problémy ohlídá. Platí to, že za vedení účetnictví (a tím i za daně, odvody atd.) odpovídá účetní jednotka. To bys byl v tom případě nejspíš ty. Neznalost zákona NEOMLOUVÁ!!!
Selským rozumem bys ale mohl přijít na to, že není-li co danit, tak žádnou daň ani neodvádíš. Nemocenská není mzda! Abys mohl dostat nemocenskou a měl hrazenou léčbu, proto odvádíš ze mzdy zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Nemáš-li mzdu a splňuješ podmínky pro plnění ze sociálního zabezpečení, tak za tebe zálohy platí stát (jedná se o zálohy v době, kdy jsi nemocný celý kalendářní měsíc).

ivzez

Z náhrady mzdy v prvních 14 dnech nemoci (platí zaměstnavatel) se daň odvede. Od 15. dne nemoci vyplácí OSSZ nemocenské (to je dávka nemocenského pojištění, která se nedaní).

V době pobírání nemocenského je plátcem zdravotního pojištění stát,
sociální pojištění se v této době nehradí. Doba se jako tzv. vyloučená
doba přesto zahrne do doby důchodového pojištění z hlediska nároku
na invalidní, starobní a pozůstalostní důchod i z hlediska nároku
na podporu v nezaměstnanosti.

Do doby pojištění by se nezahrnula doba nemoci v ochranné lhůtě
(po skončení zaměstnání).

Toto asi není obsahem dotazu, ale protože se blíží roční zúčtování
daně z příjmu a/nebo podání daňového přiznání, mohla by se hodit
i tato informace, jež podle mých zkušeností není v obecném povědomí:

Má-li zaměstnanec vyšší příjem, z něhož odvádí vysokou daň,
může si v rámci ročního zúčtování nebo daňového přiznání
uplatnit slevu na poplatníka za celý uplynulý rok včetně měsíců,
v nichž pobíral nemocenské a žádnou daň neodvedl.
Doplňuji:
Samozřejmě v případě, že část roku pracoval. Pokud by byl
nemocen po celý rok byl, neodvedl by (téměř) žádnou daň,
takže by nebylo co vracet.