zjentek

jak je to s bábovkou?

ve wikipedii chybí, proč se jí tak říká, jestli to nějak souvisí s bábou a taky mě zajímá, proč se hanlivě říká „ty jsi bábovka“ a zda to souvisí, díky ,)

Nejlepší odpověď
annas

Ty jsi bábovka – podle SNČ – domnívám se, že tento výraz je spíš odvozený od báby (baby) – staré ženy, která byla neprůbojná, sedávala někde v koutku.

Další dva výrazy bych řekla, že jsou od buchty bábovky – když se povede, vypadá hezky, je měkká atd…

1. bojácný, neprůbojný člověk, srab.
2..hezká dívka – slang současné mládeže
3. vulgárně – ženské přirození.

Když slyšíme slova bábovka a bába, napadne nás otázka po souvislosti mezi druhem pečiva a starými ženami. V knihách jsem našel celkem čtyři teorie, jak by bábovky a matky našich rodičů mohly souviset. Někteří soudí, že jde o jídlo, které starým ženám chutná. Jiní říkají, že babičky bábovky rády pečou. Třetí, podloženější, teorie praví, že původní bábovka, tedy forma na pečení, mívala podobu obličeje staré ženy. V Etymologickém slovníku jazyka českého J. Holuba a F. Kopečného se naznačuje, že toto pečivo mohlo dostat takové jméno proto, že se obvykle předkládalo během porodu porodním bábám, babičkám, jinak řečeno babicím.

Ani jedna z těchto teorií se dnes nepřijímá, ale než si řekneme, jak to s bábovkami je doopravdy, zastavím se u porodních babiček. Obvykle se soudí, že porodním asistentkám se říkalo báby či babice prostě proto, že takovou práci – říkalo se jí babit – mohly vykonávat jen ženy zkušené, tedy starší. Ale je tu ještě jedna možnost.

Staří Slované slovem bába označovali nejen staré ženy, bába pro ně byl i duch, mýtická postava, která měla na starosti úrodu. Bába byla dárkyně úrody, takže i mraku přinášejícímu déšť, tedy úrodu, se říkalo bába. Místo na obloze, odkud obvykle přicházely deštivé mraky, byl pro naše předky babí kout. Úroda a porod, nový život, bába přináší novou úrodu, nový život. Tady je možná souvislost mezi bábami na obloze a u porodů.

Ale slíbil jsem teorii vzniku slova bábovka, která je uznávána dnes. Podle ní ani pojmenování bába není původní, ještě dřív to slovo zněla pápa a vzniklo v „jazyce“ nemluvňat stejně zvukomalebně jako příbuzné papat. Takže se starými ženami ani s porodními asistentkami by bábovka souviset neměla.

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/ba­bovka--128062

Další odpovědi
anonym

Slovo bábovka mělo ve staročeštině podobu bába, také se s ní můžeme dnes ještě leckde setkat. Bábovka původně znamenalo pekáč, forma na bábu. Původ slova není zcela jasný, můžeme se jen přiklonit k verzi, že pochází z polského slova baba s významem dětské jídlo.Jestli spolu ta dvě slova nějak souvisí nevím(člověk-bábovka).Bábov­ka=bačkora,sral­botka

Zdroj: rozhlas