Kelt

Jak je to s autorskými právy na film? Komu se platí?

Komu se platí autorská práva za film? Pokud autor žije, jako například King, autor hororů To a jiné, tak je tam nějaká smlouva atd. Dnes dávali Tři mušketýři, podle románu A. Dumase. Platí se někomu autorská práva za to, že se použil daný námět? Děkuji.

Odpovědi
Edison

Neplatí se autorovi, ale vlastníkovi autorských práv prostřednictvím správce autorských práv. Někdy je dílo tak staré, že námět je již volným dílem a zpracovat jej může každý po svém.
Více bude v Zákoně č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon). Ovšem pozor, autor námětu zůstává autorem námětu a zpracovatel má práva na své zpracování. Tzn. že pokud někdo natočí film podle Moliera, pak nemusí zřejmě platit za námět nikomu nic, ale film sám bude autorským dílem s novými právy.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-121