Rokio

Jak je možné zlepšit své duševní zdraví bez medikace?

Pokud člověk bere léky a nechce lékaře požádat o silnější dávku, ale přesto chce pro svoji psychickou pohodu něco udělat, co si má počít?

Odpovědi
elkon

Pokud existuje indikace, musí být medikace. Co je na tom k nepochopení?

Disraeli

Muzikoterapie, autoterapie hudbou a uměním (kreslením, malováním a podobně), terapie přírodou, pravidelnou meditací a relaxací. Též vizualizace a orientace mysli (na určitou věc/přání, nálady,… přitahujeme si to nač a JAK myslíme).

Sport a pohyb. Zdravé tělo, zdravý duch (pokud je člověk nemocný, tak co už, ale dobrá kondice může jen pomoci, rozhodně neuškodí: s tělem, látkami, které se tam tvoří, zdravím,… s tím vším souvisí i mysl a ovlivňuje jí to, ať už negativně nebo pozitvně, skrze jídlo, prostředí a vůbec životní styl se do těla dostávají i toxiny a podobně a i tělo si je může produkovat. Zdravější tělo – jasnější mysl/duch. S tím kromě pohybu a jídla souvisí celý životní styl a dobré je zahrnout další věci pomáhající pro zdraví, vyvážený, kvalitní a pravidelný spánek a odpočinek, sauna, solná jeskyně a podobně). Jóga, holotropní dýchání, otužování, auto/hypnóza, autosugesce, trans!
Procvičování mysli, rozumu a různých schopností. Četba, trénování paměti, učení se novému jazyku, nové dovednosti – třeba hra na hudební nástroj, logické hry, hádanky/hlavolamy, cvičení ve stylu IQ testů a podobně.
Poohlédnul bych se taky po alternativní léčbě a bylinách (hlavně ze zahraničí)… těch možností je zde hodně. Deprese, schizofrenie, DID a plno dalších psychických nemocí souvisí hlavně s mozkem, látkami, epifýzou/šišinkou, vnímáním (času, reality), pamětí a někteoru konkrétní částí mozku, vědomím a podvědomím/ne­vědomím (a vzájemným ovlivňovnáním),… Různé byliny nebo nápoje z nich působí pozitivně na ty látky, jejich vyrovnání/správnou tvorbu, části mozku, ovlivňování mysli. Třeba CBD, ayahuasca nebo plno dalších. Entheogeny (rozšiřující vědomí).

Pokud člověk trpí nějakým duševním onemocněním, může mu pomoci, když se lépe seznámí s tématem – tedy psychologií i tou konkrétní nemocí, odhalení možných přčin, projevů atd.. poznání sebe sama, duševních funkcí, smyslů, příčin, co, jak se ovlivňuje, proč tomu tak je,.. pak se může člověku podařit to lépe zvládat, chápat to, bránit se tomu, potláčet to, přijmout to, omezit,… Záleží jakou tu nemoc má, ale nějak se projevuje, má to nějaký průběh a tak se člověk může pokusit se to nějak ovládnout, trénovat ty „stavy“, jako aby se ovládly nebo aby rozpoznal třeba skutečnost od halucinací a podobně. Proto by bylo dobré trochu se tím zabývat, číst učebnice, knihy (odborné i populárně-odobrné), které to osvětlí, člověk se s tím obeznámí,… „Mé cesty do hlubin mozku“, „Sebeléčení – Můj život a vize“, „DMT: Molekula duše“, „Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru“, „Kvantový doktor“, „Biologie víry“, „Vzestup po úrovních vědomí“, „Psychosomatická prvouka“, „Vědomí podvědomí“, „Příliš brzy starý příliš pozdě moudrý“, „Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlém“, „Čarodějná medicína“, „Čarovná moc rostlin“ atd., taky knihy od E. Fromma, Freuda, Junga a dalších (klasiky i novější autoři). Nejen odobrné a složité knihy a jednoúčelově orientované, ale třeba i populární knihy shrnující psychologii (srozumitelně), či příbuzné vědy.
Vedle psychologie taky PSYCHOSOMATIKA, EPIGENETIKA a jiné.

Pokud jde o tu hudbu a zvuky, tak nejde JEN o obyčejný a pasivní poslech, ale o terapii. Tzn. poslech klasické hudby, instrumentální a oblíbené (nehledě na žánr), ale nejen poslocuhat, ale vžívat se do toho, relaxovat při tom, vnímat jednotlivé hudební nástroje (každý zvlášť i celek) a podobně.
Taky nejen hudbu, ale různé zvuky, typu binaurální rytmy – mají velice pozitivní výsledky na mozek a mysl, léčebné a další efekty. Osobně bych řekl, že se právě (nejen) meditací (duchovními techniky/cviče­ními), hudbou a takovými zvuky budou v budoucnu lěčit takové nemoci a bude se spíše zaměřovat na duši/mysl (jako částečně „abstraktní“ věc), než na tělo jako takové (fyzické). Pozitivních vlivů na mysl a mozek díky meditaci a rytmům je hodně – i prokázaných a léčebných.
Různé zvuky jsou podle frekvencí, podle hlasitosti a tónů, pouští se do sluchátek, aby třeba působily každé jinak na levou a pravou hemisféru, jejich „vyrovnání“/syn­chronizaci, ovlivnění, epifýzu, tvorbu látek, hormonů, včetně DMT atd.