Kepler

Jak je možné, že pyroklastické proudy stékají po úbočí sopky?

Tyto proudy jsou mračny žhavých plynů a popela o teplotě až 1100 st., proč nestoupají spolu s ostatním materiálem často až do stratosféry?

Nejlepší odpověď
anonym

Řekl bych, že se lepí k sopce jako med na chleba. Gravitace a rychlost proudu společně s tlakem erupce se v té směsi asi nedokáže dostat do vzduchu a pouze se vypařují ty povrchové vrstvy, které se rychle překrývají další lávou.
PS: Tohle je vyloženě laický názor, ale proč se nezkusit alespoň trefit? :)
Možná si představuji trochu něco jiného na té sopce, než jsou právě pyroklastické proudy. Dobrý by byl nějaký obrázek do diskuze pod otázku, kde by to bylo přímo vidět. Pokud umíš v malování, tak to místo zakreslit třeba do kroužku a pak obrázek uploadovat na internet. Odtud vezmeš pak odkaz.

Další odpovědi
Emefej

Pyroklastické proudy vznikají pouze za specifických podmínek při jednom typu erupce. Pokud je počáteční rychlost plynu velká, částice se vznesou do atmosféry a proudy nevznikají, ale při menších rychlostech a větší viskozitě magmatu vhodného složení nedostanou zplodiny tolik kinetické energie, dojde k fluidizaci a začne se to celé chovat jako kapalina, která působením gravitace teče dolů.

Kepler

Emefej: ano, chová se jako kapalina, to je z obrázku krásně vidět. Mate mě jenom to, že co je tak žhavé, mělo by stoupat a stoupá přitom jen část. Sorry, palečky jsem už vyplýtval.

Emefej

Vše je záležitostí dynamiky. Fluidní vrstva v kotli je také žhavá a přitom neuletí. Počkal bych, až se k tomu vyjádří někdo povolanější, třeba doktorka Lama.

Kepler

Já už jsem si to mezitím tak nějak vydedukoval, že ta fluidní vrstva, ač heterogenní, má vyšší hustotu a tak překonává stoupavé proudy, které jsou na okrajích kráteru slabší a tak se to prostě přeleje. Co je v centru, to ulítne takovým fofrem, že nic nemá šanci.

anonym

Dle fotky, kterou jsem předtím neviděl. Někdy si blokuju obrázky v prohlížeči, tak usuzuji, že to je možná způsobeno i náhlým větrem.
Možná se také láva vlila do sněhu, říčky a proto tolik dýmu. Může to být jednoduše i efekt prudkého ochlazování vzhledem k nadmořské výšce a teplotě lávy.