VampGirl

Jak je možné, že je člověku horko, je-li venku například 32°C, když teplota těla je ještě vyšší – 37°C?

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to o regulačním systému tělesné teploty, který se stará o nastavení rovnováhy mezi teplem vyrobeným tělem a teplem které tělo ztrácí. Toto je vyjádřené tělesnou teplotou.
Povrchová teplota těla je závislá na okolní teplotě, vnitřní teplota ne. regulační systém těla se stará o to aby se tělo neuvařilo a receptory vysílají signál do mozku že je tělo zahříváno, člověku je horko a dělá něco pro to aby se ochladil.
Pocitová hranice tepelné pohody je individuelní a závisí na mnoha faktorech.

Druhy tělesné teploty

1.vnitřní- teplota hlubokých tkání těla (hrudník, břišní dutina, pánevní dutina

  • je relativně konstantní – 37°C

2.povrchová – teplota kůže, podkožního vaziva a tuku

  • na rozdíl od vnitřní teploty stoupá a klesá v závislosti na okolí

Výška tělesné tepoloty závisí na mnoha faktorech

Hlavně na

  1. bazálním metabolismu
  2. svalové aktivitě
  3. vyplavení tyroxinu
  4. stimulaci epinefrinem, norepinefrinem a sympatiku
  5. zvýšené teplotě tělesných buněk

Tělo ztrací teplo

  1. radiací – přenos tepla z jednoho objektu na povrch jiného bez přímého doteku
  2. vedením (kondukce) – přenos tepla z jedné molekuly na druhou
  3. prouděním vzduchu (konvekce) – rozptýlení tepla vzduchem
  4. vypařováním (vaporizace) – soustavné odpařování vlhkosti z respiračního traktu, ze sliznice úst a kůže.

Regulace tělesné teploty

  1. senzory na povrchu a v těle (kůže, jazyk, respirační aparát, vnitřní orgány)
  2. integrátor v hypothalamu (centrum regulující vnitřní teplotu)
  3. efektorový systém upravující produkci a ztrátu tepla (vasokonstrikce, třes, uvolnění epinefrinu)

Faktory ovlivňující tělesnou teplotu

1.věk – dítě velmi ovlivňuje teplota okolí, až do puberty je u dětí TT labilnější, u starších lidí je riziko hypotermie

2. biorytmus – nejnižší TT 2 – 6 hod ráno, nejvyšší 17 – 18 hod večer

3. tělesná aktivita – těžká práce nebo namáhavé cvičení zvýší TT

4. hormony – u žen se ve dnech ovulace zvyšuje TT o 0,35°C nad bazální teplotu

5. stres stimulace sympatiku může zvýšit produkci epinefrinu a norepinefrinu, čímž se zvýší metabolická aktivita a produkce tepla

6. okolí – extrémní okolní teplota může ovlivnit regulační systém

Další odpovědi
Lyn

Není to třeba tím, že 37°C je teplota těla uvnitř? A teplota venku působí na povrch těla? Pouze laický nápad – nikde neověřený.

baghira

Stručně řečeno, člověk neustále „topí“, takže aby se nepřehřál, musí se chladit. No a při těch >30 je už chlazení obtížné, takže má pocit horka.