Jak ho odhlásit?

Přeji dobrý den, jsem vlastníkem družstevního bytu,ale mám tam bratra,který nepříspívá na nájem a dělá problémi.Má tam trvalé bydliště ale na družstvě jako osoba žijíci v bytě zapsán není,ani nikde jinde,to jsem jenom já.Mužu ho odhlásit z toho bytu,a jak? Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Zlatý

Záleží na tom v jakém právním postavení se bratr vůči vám jako pronajímateli nachází.

Taky je důležité rozlišit zda jste skutečně vlastníkem (jestli jste si byt zakoupil) a nebo jen nájemcem (vlastníkem je bytové družstvo).

Vzhledem k tomu, že bratr má zaevidován trvalý pobyt, pak je zřejmé, že se v bytě nachází ´legálně´ jako nájemce. Pak je docela problematické takového nájemce z bytu vypovědět (nejspíš by pak do úvahy připadalo zajištění náhradního bytu).

Doporučuji následující:
- sepsat s bratrem řádnou nájemní smlouvu (pokud nejste vlastník, tak to musí být s vědomím družstva a právně to bude lehce složitější)
- ve smlouvě bratrovi vymezte jeho jasné povinnosti (nájemné)
- jakmile nastane situace, že nájemné nebude platit, tak jej písemně vyzvěte, aby doplatil
- když nedoplatí, tak mu písemně napište výpověď (v tomto případě nebudete mít žádné povinnosti bytové náhrady)
- když byt neopustí, tak jej písemně vyzvěte, aby byt v termínu opustil
- když se tak nestane, tak podejte žalobu na vyklizení bytu

Problematika "přihlášení/odhlášení z trvalého pobytu je až druhořadá. Jakmile budete mít v ruce právoplatnou výpověď, tak pak můžete zajít na obecní úřad a domáhat se zrušení trvalého pobytu bratra ve vašem bytě.

Pokud jste si byt do osobního vlastnictví zatím nekoupil, tak to bude lehce (právně) složitější, ale to je na jinou otázku...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.