Minas

Jak fungují sluchátka? A popřípadě čím jsou napájený?

nejlepší by bylo kdyby jste napsali „pro lajky“ a i pokročile díky !

Nejlepší odpověď
gecco

Jsou to ´malé´ reproduktory…
Tedy je tam nějaká membrána, kterou rozkmitává střídavý elektrický proud (tím se vytváří akustické vlnění – zvuk). Pokud nemají vestavěný zesilovač, jsou napájeny právě vstupním signálem.
___
Myslím, že i mírně pokročilí vědí…
😁

Další odpovědi
lexx

jednoduše, jak elektrodynamický reprák: v poli magnetu je válcová cívka jemného drátu spojena s membránou a přivedením do té cívky střídaného modulačního napětí rozkmitá tu membránu a ta zas okolní vzduch – v rytmu hudby, stačí tak ?
jo tohle platí u hi-fi stereo sluchátek pro jakostní poslech, u telefonních je to trochu jinak

mosoj

Elektromagnetické pole modulované frekvencí zvuku, rozechvívá membránu a ta vytváří slyšitelné zvukové pole.

Elektrickým proudem, modulovaným frekvencí zvuku se napájí cívka, která vytváří elektromagnetické pole. Toto pole působí na membránu buďto přímo nebo zprostředkovaně . Membrána kmitá ve stejném rytmu jako je frekvence zvuku.
Také jsou piezoelektrická sluchátka. Princip je ale podobný. Vždy jde o převod zvukových vln na modulovaný elektrický proud a naopak.

Jo a napětí je stejnosměrné ale modulované !!! Kdyby bylo střídavé tak by to pěkně bručelo.

Zdroj: Moje hlava.

Dochy

mosoj: Výrazně nesouhlasím s tím stejnosměrným napětím do sluchátek. Pokud zesilovač pouští do sluchátek nějaký výrazný stejnosměrný proud, je to jeho vada. Ten by sluchátke pouze neužitečně zahříval. Standardně bývá za zesilovačem oddělovací kondenzátor.
Jednoznačně by to nebručelo, střídavé neznamená nutně 50Hz (i když sluchátka koncipovaná pro poslech muziky musí být schopna zpracovat i signál 50Hz, je to běžná slyšitelná frekvence. Ale není to nutné pro poslech hovoru, tam se klade důraz tuším na rozsah 300–3000Hz)

Hlada

mosoj: S tím stejnosměrným modulovaným napětím bych tazatele nezatěžoval. Je pravdou, že v šedesátých letech Tesla vyráběla pro luxusní rádia piezoelektrické výškové reproduktory, které se napájely anodovým napětím koncových elektronek, je to ale specialita, s kterou se už nesetká. Ptal se na sluchátka a ta ss předpětí nepotřebují. Výstup ze zesilovače je střídavá modulace bez ss složky.
lexx: Telefonní sluchátko je na stejném principu. Má permanentní magnety.