Lish

Jak funguje sodík jako redukční činidlo?

Zdravím.
Mám zapsáno, že sodík je velmi silné redukční činidlo, ale mam v tom trochu zmatek. Redukční činidlo sebe oxiduje a druhou latku redukuje. Poté mám taky zapsán důkaz v podobě rovnice:
Na0 – 1e → Na+ (^ znamena index)
V případe teto rovnice prece sodík elektron přijal, což znamená, že byl redukován, ne? Taky mě trochu mate, že mám v rovnici napsano mínus jeden elektron, ale vyjde Na+.
Dik předem.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pokud dobře čtu tu tvoji rovnici, tak v ní vidím neutrální atom sodíku mínus elektron = Na+. To je v pořádku, elektron má náboj –1, pokud se ho elektricky neutrální atom sodíku zbaví, vznikne z něho kation Na+. Sodík žádný elektron nemůže přijmout, prostuduj si jeho elektronovou konfiguraci. Kam by ho asi dal?

Další odpovědi
jjj123456789

To je v pořádku, že když je o elektron míň, tak je to pak kladněji nabité, takže se to zoxiduje.