icurusL

Jak funguje dýchání ve spánku?

Dýchání je asi nejdůležitější složkou těla k přežití, ale jak funguje když spíme?
Ve spánku nemáme zdání co se sebou děláme, tak jak je možné, že můžeme sami dýchat?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Mozek funguje a řídí tělo a jeho orgány bez závislosti na tom, jestli spíme, nebo bdíme. Takže na dýchání nemá stav mysli a stav, kdy jsme v bdělosti, žádný vliv. Vše je řízeno HW a SW biologického stroje – našeho těla, bez jakéhokoliv našeho vědomého zásahu.:-)

Další odpovědi
Kepler

Za dýchání je zodpovědné dýchací centrum v prodloužené míše, které funguje nezávisle na našem vědomí. Pokud nastane třeba syndrom spánkové apnoe (zablokování dýchacích cest při chrápání), toto centrum zasáhne pomocí vlastních receptorů a spáč se vzbudí. Na rozdíl od činnosti srdce můžeme dýchání zastavit. Více v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C3%BDch%C3%A1n%C3%AD

Drap

Ty to nevíš, ale tělo a mozek to ví. Ve spánku dýchání funguje stejně jak v bdělém stavu. Většinou se trochu zpomaluje. Když je člověk v bdělém stavu také dýchá automaticky a nemusí to nijak řídit.

Radius

Dýchání spolehlivě funguje i při narkóze a po operaci, dokud člověk spí, nemusí se dýchání nijak monitorovat, kdo nemá dýchací potíže, dýchá automaticky spolehlivě a pak se probudí (na svém pokoji), až narkóza přestane účinkovat.