mikee.nikee

Jak dostanu občanku ?

Až mi bude 15 kde a jak dostanu občanku ?

Nejlepší odpověď
chudst

Na magistrátu vašeho města.

Vydání občanského průkazu pro občana po dovršení 15 let:

  • o vydání OP žádá občan nejdříve v den dovršení 15 let věku,
  • předkládá rodný list,
  • jeho osobní účast je nutná z důvodu pořízení jeho podoby,
  • nevyplňuje se žádost (žádost je vygenerovaná ze systému e-OP),
  • lhůta pro vydání je 30 dnů,
  • platnost dokladu je 10 let.

Na žádost lze vydat občanský průkaz i občanovi mladšímu 15 let.

Vydání občanského průkazu pro děti do 15 let:

  • o vydání dokladu žádá zákonný zástupce a předkládá svůj platný občanský průkaz a rodný list dítěte,
  • osobní účast dítěte je nutná z důvodu pořízení jeho podoby,
  • nevyplňuje se žádost (žádost je vygenerovaná ze systému e-OP),
  • správní poplatek činí 50 Kč,
  • lhůta pro vydání je 30 dnů,
  • platnost dokladu je 5 let.

Žádost o vydání OP vytiskne pracovník na přepážce, současně pořídí digitalizovanou podobu občana, jemuž bude OP vystaven.

Pro splnění povinnosti občana, který dosáhl 15 let věku, je nutné požádat o vydání 1. OP nejdříve v den dovršení 15 let věku tak, aby byl občanský průkaz vydán bez správního poplatku a nejpozději do 30 dnů po dovršení 15 let věku, aby se občan nedopustil přestupku.

Ve zdroji máte uvedeno sice Brno, nicméně by to mělo být platné po celé republice.

Zdroj: http://www.brno­.cz/sprava-mesta/magistrat-mesta-brna/usek-organizacni/odbor-spravnich-cinnosti/potrebuji-si-vyridit/obcanske-prukazy/obcansky-prukaz-pred-dovrsenim-a-po-dovrseni-15-let-veku/

Další odpovědi
quentos

doplním pro přesnost, ne každé město má magistrát – např. u nás se OP vydává na městském úřadě, což bude asi případ většiny měst.