hapiky

Jak dlouho žil Metuzalém?

Říká se: Jsi starý jak Metuzalém.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Metuzalém (Metúšelach, מְתוּשֶׁלַח / מְתוּשָׁלַח‎‎ , jak je i v moderních překladech, starší překlady ale užívají pořečtělou variantu) je jméno jednoho z deseti patriarchů, které uvádí První kniha Mojžíšova (Genesis) v kapitole páté: Adam, Šét, Enóš, Kénan, Mahalalel, Jered, Henoch, Metúšelach, Lámech a Noe. Každý z nich podle bible dosáhl velmi vysokého věku (až devět set let), nejvyššího však právě Metuzalém — 969 let.

Další odpovědi
Weirdquestio

Podle Bible žil 969 let. Nemůže to být počet měsíců, protože v tom případě by někteří patriarchové měli děti v 5 letech. A vzhledem k tomu, ze věci speji od stavu uspořádáného ke stavu neuspořádanému, nelze tedy vyloučit, ze lide žili déle.

„Mahalalel stal otcem syna ve svých 65 letech a potom žil ještě 830 let. Zemřel tedy ve věku 895 let. Jeho vnuk Enoch se také stal otcem v 65 letech. (1. Mojžíšova 5:21) Kdyby jeden rok skutečně trval jeden měsíc, pak by se tito muži stali rodiči v pouhých pěti letech. Dávalo by to smysl?“

klumprt

Můj výklad, alternativní k biblickým údajům, je ten, že byla tak starý, že si ho nikdo nepamatoval zamlada. V době, kdy průměrná doba dožití byla kolem 30 let, se dožil 90 a každý si ho už pamatoval jenom šedivého. Proto mohl nakukat lidem, že je mu 900.
Anebo se někdo při překladu spletl v řádu.

marci1

Údajně 969 let. Těžko říct, kolika let se předpotopní patriarcha Metuzalém ve skutečnosti dožil. Nevíme totiž, jak dlouho tehdy trval rok. Že by autoři Bible zaměnili roky za měsíce? To už vypadá méně za vlasy přitaženě. Pak by se Adam dožil zhruba sedmdesátky a Metuzalém skoro jedenaosmdesátky. 🙂
Více ve zdroji.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/cesky/pu­voduslovi/_zpra­va/stary-jako-metuzalem--1341365

ivzez

Je to naopak, lidé se dříve dožívali nižšího věku

Lidské tělo nevykazuje schopnost žít tak dlouho.
Podle článku jednoho přirodovědce max. 130–140 let.

Abych se vrátila k Metuzalémovi:
Ten se pravděpodobně dožil 78 let, Adam 75,11 let a Noe 76,73 let.
[Viz zajímavý přepočet (mně přijde věrohodný):
https://www.et­f.cuni.cz/~prud­ky/mptexty/99spu­rek_metuzalem­.html ]

___________

Weirdquestio:

podle mne nemá smysl se ohlížet na to,
v kolika letech měli Enoch a Mahalalel děti
(jaký to mělo smysl, ví jen Bůh).

Dokáže-li Bůh obdařit dítětem pannu
nebo ženu po menopauze, proč by dětmi
nemohl obdařit i pětileté děti?

hapiky

klumprt: Ti co psali Bibli se nepletli, neboť byli inspirování vyšší mocí či prozřetelností.

klumprt

A to se jako ví nebo se to jen myslí?

hapiky

Kdyby byly pochybnosti, nebyla by Bible nejčtenější a nejprodávanější kniha světa.

klumprt

A Harry Potter je na tom jak s pravdivostí?

hapiky

Já jsem Raibek: Lidské tělo vykazuje možnost žít takový dlouhý život, záhada je, proč lidské buňky začnou z nějakého důvodu tak předčasně stárnout.

ivzez

Jistě doložíš důvěryhodným odkazem…