Avatar uživatele
bolak

Jak dlouho vydrží moč, tak aby nebyla znehodnocena pro laboratorní zkoumání?

Jednou jsem měl donýst ranní moč k doktorovi, ale ráno tam ještě nebyl a pak už jsem se nemoch utrhnout z práce, tak sem mu volal a on mi řekl, ať to naberu ráno do lahvičky a hodím to k němu až půjdu odpoledne z práce, že ordinuje do čtyrech.

To ty všechny látky v moči vydržej tak dlouho aniž by došlo k nějakému znehodnocení? To tomu nevadí třeba i takovýhle vedro, kdy je 35 stupňů, a nebo naopak zima, protože tenkrát to bylo v zimě, a teploty venku se pohybovaly kolem –15°C, takže po cestě klidně mohla zmrznout, to by ji jako taky nijak nepoznamenalo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? briketka10, gagaga před 3907 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jak dlouho vydrží odebraná moč – viz níže, stejně jsou uvedeny teploty, ale záleží i na druhu nádobek. Jinak odkazy.

http://www.szsmb­.cz/admin/uplo­ad/sekce_mate­rialy/Vy%C5%A1e­t%C5%99en%C3%AD_mo%C4%8D­i_1.pdf

1. Odběr moči na bakteriologické vyšetření K+C

uschování: 2 hodiny při pokojové teplotě, 24 hodin v chladničce

2. Odběr moče na kvalitativní vyšetření M + S
zpracování: do 1 hodiny po odběru – udržování při pokojové teplotě
--

Moč by měla být do laboratoře dodána nejpozději do 2 hodin po odběru nebo ji uložit nanejvýš 18 hodin při 2 – 8 °C. Pokud je doba transportu delší než 2 hodiny, doporučujeme použít sterilní zkumavku se stabilizátorem (nutno dodat do 48 hodin po odběru do laboratoře

3. Odběr moči na průkaz antigenu Streptococcus pneumonia e a rodu Legionella

Moč k vyšetření se odebere do sterilní nádobky. Vzorek se uchovává při laboratorní teplotě, pokud budou vzorky testovány do 24 hod. Jinak vzorek skladujeme při 2 -
8 °C nebo při – 10 až – 20 °C max. 14 dní.

Jinak v termostatu může být teplota 38 °C.

http://labora­tore.agel.cz/kli­nicke-laboratore/la­borator-mikrobiologie/mi­krobiologie-sternberk/ke-stazeni/laboratorni-prirucka.pdf

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Vidíš jak kvalitní roztok z tebe teče.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Bobík147

Vedro asi nevadí, protože samotná moč má teplotu blízkou teplotě lidského těla. Co se týče zimy, pokud jí nenecháte za oknem v –15 °C, tak to přežije.
Pokud se zkoumají nežádoucí látky v moči, tak ty tam budou pořád, pokud tedy moč neprojde vyšší teplotou, ale kdo by ji vařil :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek