bolak

Jak dlouho vydrží moč, tak aby nebyla znehodnocena pro laboratorní zkoumání?

Jednou jsem měl donýst ranní moč k doktorovi, ale ráno tam ještě nebyl a pak už jsem se nemoch utrhnout z práce, tak sem mu volal a on mi řekl, ať to naberu ráno do lahvičky a hodím to k němu až půjdu odpoledne z práce, že ordinuje do čtyrech.

To ty všechny látky v moči vydržej tak dlouho aniž by došlo k nějakému znehodnocení? To tomu nevadí třeba i takovýhle vedro, kdy je 35 stupňů, a nebo naopak zima, protože tenkrát to bylo v zimě, a teploty venku se pohybovaly kolem –15°C, takže po cestě klidně mohla zmrznout, to by ji jako taky nijak nepoznamenalo?

Nejlepší odpověď
annas

Jak dlouho vydrží odebraná moč – viz níže, stejně jsou uvedeny teploty, ale záleží i na druhu nádobek. Jinak odkazy.

http://www.szsmb­.cz/admin/uplo­ad/sekce_mate­rialy/Vy%C5%A1e­t%C5%99en%C3%AD_mo%C4%8D­i_1.pdf

1. Odběr moči na bakteriologické vyšetření K+C

uschování: 2 hodiny při pokojové teplotě, 24 hodin v chladničce

2. Odběr moče na kvalitativní vyšetření M + S
zpracování: do 1 hodiny po odběru – udržování při pokojové teplotě
--

Moč by měla být do laboratoře dodána nejpozději do 2 hodin po odběru nebo ji uložit nanejvýš 18 hodin při 2 – 8 °C. Pokud je doba transportu delší než 2 hodiny, doporučujeme použít sterilní zkumavku se stabilizátorem (nutno dodat do 48 hodin po odběru do laboratoře

3. Odběr moči na průkaz antigenu Streptococcus pneumonia e a rodu Legionella

Moč k vyšetření se odebere do sterilní nádobky. Vzorek se uchovává při laboratorní teplotě, pokud budou vzorky testovány do 24 hod. Jinak vzorek skladujeme při 2 -
8 °C nebo při – 10 až – 20 °C max. 14 dní.

Jinak v termostatu může být teplota 38 °C.

http://labora­tore.agel.cz/kli­nicke-laboratore/la­borator-mikrobiologie/mi­krobiologie-sternberk/ke-stazeni/laboratorni-prirucka.pdf

Další odpovědi
mosoj

Vidíš jak kvalitní roztok z tebe teče.

Bobík147

Vedro asi nevadí, protože samotná moč má teplotu blízkou teplotě lidského těla. Co se týče zimy, pokud jí nenecháte za oknem v –15 °C, tak to přežije.
Pokud se zkoumají nežádoucí látky v moči, tak ty tam budou pořád, pokud tedy moč neprojde vyšší teplotou, ale kdo by ji vařil :)