kosmomolitan

Jak dlouho vydrží chránit filtr v plynové masce M10 v prostředí ve kterém je koronavirus?

Nejlepší odpověď
tomion

@Kepler Proč tady šíříš desinformace??? Ta „prastará“ maska M10 se „socialistickým“ filtrem v plastovém průhledném obalu chrání proti všem biologickým prostředkům, radioaktivním látkám, aerosolům, virům a bakteriím. Naopak vůbec nefunguje proti čpavku.

@kosmomolitan Pokud jsou filtry v obale, nepoužité, jejich životnost je minimálně 35 let. V případě použití masky a nasazeného filtru zajišťují „neomezenou ochranu“ proti aerosolům, virům a bakteriím. Ta neomezená ochrana je v uvozovkách, protože filtr se ti bude v závislosti na prostředí a intenzitě používání „ucpávat“ a dýchání bude namáhavější, ale vydržíš určitě řádově dny – pokud teda nebudeš běhat v cementárně. Jinak jen tak pro zajímavost a doplnění ten filtr v radioaktivním prostředí vydrží max. 7 hodin.

Další odpovědi
Alesh

0 s

Kepler

Tahle prastará ochranná (nikoliv protiplynová) vojenská maska tě může ochránit proti (podle typu filtrů) jen proti organickým parám a plynům, vč, nervových plynů a taky chlóru – uhlíkový filtr. Případně taky proti kyselým plynům a parám s vložkami s alkalickou reakcí a analogicky s filtry s kyselou reakcí proti čpavku apod. Proti virům je k ničemu. Tam bys musel mít filtr třídy FFP3, který bývá součástí i některých obyčejných respirátorů.

led

Pokiaľ ide o pôvodnú masku M10, prezývanú „medvedia tlama“ masovo zavedenú do armády na prelome 60-tych a 70-tych rokov nespoliehala by som sa na pôvodné filtre z tých čias. Ako píše tomion „Pokud jsou filtry v obale, nepoužité, jejich životnost je minimálně 35 let.“ Nech počítam ako počítam od ich zavedenia a nepoužitia prešlo polstoročie, záruka padla.
A maska a filter chráni len priame dýchacie cesty a čo zvyšok tela?
Nemali by rúšku, masku, nosiť postihnutí, aby nešírili nákazu?
Toľko laický pohľad ženy od sporáka.

zenzenzen

Vepište odpověď…Vepište odpověď…@led ten filtr se dá jednoduše vyměnit a náhradní jde koupit na internetu. V průhledném sáčku jsou ty staré u kterých už pravděpodobně dobíhá expirace a ty novější ve stříbrném obalu budou určitě ještě se zárukou. Největší riziko přenosu koronaviru je právě tam co ti ta maska bude chránit tj. dýchací cesty, sliznice a především oči – to si hodně lidí neuvědomuje, že můžete mít i respirátor s filtrem třídy FFP3 nebo lepším, ale stejně se nakazíte protože nemáte chráněné oči. Zbytek těla chránit je podle mého názoru zbytečné, protože v případě, že vyloženě nemáte někde na těle otevřenou tržnou ránu je to riziko nákazy minimalistické. Co se týká té tvé poslední věty tak vtip je v tom, že ten koronavirus má dlouhou inkubační dobu a trvá několik dní než hostitel zpozoruje, že je nakažený a mezitím nakazí hromadu lidí.

led

Malá poznámka:
na komunikáciu a oponentúru pri oslovení konkrétneho užívateľa je tu k dispozícii diskusia nie priestor pre odpovede na otázku.
alebo diskutujete v sektore odpovedí, aby ste dostali body?

led

zenzenzen ako ste si iste všimli citát v uvodzovkách pochádza od tomiona, zjavne neznalého, že tento typ masiek pochádza z roku Pána pred stvorením sveta.
Ak aj použijete vymenený filter (nepoznám jeho parametre, takže sa nebudem zmieňovať o detailoch), už samotná maska nemusí spĺňať potrebné parametre na ochranu pred coronavírom.
Použijem obľúbenú kuchynskú terminológiu:
Je všeobecne známe že pri krájaní cibule plačete, pretože tá pri krájaní vydáva akési čudo, čo dráždi oči. Ak použijete ochranu, napríklad zachladíte cibuľu, alebo krájate vo vode, môžte páleniu očí zábrániť. Ak si ich nebudete utierať rukami zo stopami po krájanej cibule. Týmto poukazujem, že aj keď istým spôsobom zabránite priamemu účinku prenosom vzduchom, môžte sa nakaziť aj preneseným spôsobom pomocou dotyku.
Preto ešte raz sa pýtam:
Nemali by rúšku, masku, v prvom rade nosiť postihnutí, aby nešírili nákazu?

Toľko laický pohľad ženy z kuchyne.

cochee

tomion: můžeš poskytnout nějaký odkaz na informaci, že filtry masky M10 jsou schopny zachytit částice do velikosti cca 10 nm? To je totiž zhruba velikost coronavirů. Že tyto filtry dokáží ochránit proti aerosolům a nějakým „obecným“ virům, není příliš relevantní informace.

zenzenzen

Já myslím, že ochrana do 50×NPK/PEL je naprosto dostatečná pro všechny viry, spory a bakterie.

Kepler

Tomion: to je jen propaganda, nic tě neochrání kromě zmíněného filtru. Já jsem absolvoval VŠ katedru protichemického vojska, tak mi to věř.

zenzenzen

https://www.blo­govnik.cz/navod-k-obsluze-plynova-maska-m10-a-m10m-201610032131.php