Bídný červ

Jak dlouho se dá něco považovat za moderní?

Řekněme, že to co je z brusu nové, pro příklad domy, postavíme-li dneska dům v dnešním moderním provedení za jak dlouho moderní přestane být? Asi se shodneme, že barák jehož stavba se dokončila před jedním stoletím moderní nebude. Ale co dům postavený před 40 lety, 30? Je 10 let starý dům pořád moderní, a kdy přestává být? Tak zní otázka má.

Nejlepší odpověď
Drap

Do té doy, než se začnou prosazovat nové věci. Ten interval může být různě dlouhý.

Další odpovědi
LUF

Záleží jak co. Moderní výtvarné umění je moderní 100 let. Tetování je moderní asi 10 let (před tím se tetovali jenom idioti).

Rokio

Podle mě něco může být dnes v módě a za pár let už to moderní nemusí být. Později se to zase může dostat do módy.

Filip84

To záleží na tom, jestli bereš modernost jako funkčnost, nebo modernost jako trend.

Dobře se to illustruje právě na autě: moderní auto má elektronické vstřikování, řídící jednotku, centrální zamykání, klimatisaci, postupně deformovatelnou carrosserii, airbagy, bezpečnostní pásy, tedy minimálně. Z toho funkčního pohledu lze ještě (hraničně) považovat za moderní auto Felicii Mk.II, byť má, v zásadě pořád, OHV motor s Populáru z roku 1939 a převodovku, za kterou by se nemusel stydět Führerův hlavní vůz. Ta Felicia tě normálně odvozí, nemusíš umět ovládat sytič, nebo pumpovat ručně palivo, atp. Favorit už se do této definice nevleze, ani jeden z posledních, kvůli bezpečnosti a výbavě.

Ale Felicia rozhodně není moderní co do trendů, vzhledově, má malá kola, jedno s druhým. To už ani Fobia Mk.I není moderní, třeba.

S barákem je to naprosto shodné. Můžeš postavit barák vkusný, ale řekněme trendově neutrální, nebo můžeš postavit barák ultra moderní, na funkčnost to nebude mít zásadní vliv. Funkčně zastaralý barák je dneska barák bez ústředního topení, bez vodovodu, odpadů, adekvátní elektroinstalace (staré baráky mají klidně jeden 6A světelný a jeden 10A zásuvkový okruh, no to dneska rozhodně nestačí!), atp. Takže kdejaká funkcionalistická villa z první republiky pořád není funkčně zastaralá. Ale trendem bude zastaralý prakticky každý barák z 90. let.

A to, jak rychle se trend změní, např. u elektroniky, staveb, aut atp., Ti nikdo neřekne.