paul1

Jak dáváte dozrát rajské?

Pokud začínala napadat rostliny plíseň, zlikvitovali jsme je a dávali částečne zralé a zelené rajské dozrát do 5 litrových lahví.
Tedy mimo divokých rajských, ty nám ještě na zahradě rostou a dozrávají, jsou odolnější vůči plísni. To jsme dělali mnoho let, i tento rok. Část plodů v lahvi zhnila, museli jsme je kontrolovat a napadnuté plody plísní z lahve odstraňovat. Asi před 14 dny jsem v autobusu zachytil debatu dvou žen o tom, jak dávají dozrát rajské. Jedna do lahví, jako my, ale druhá říkala, že má lepší způsob. Každé, částečně zralé, i zelené rajské zabalí do novin, uloží do prázdných plastových krabiček (od masa, kuřat atd.) a položí na parapet. Neshnije jí prý žádné. Jak jsem přišel domů, tak jsem vyndal rajské z lahví a udělal to takto. Dnes jsme je vybalili. Krásně uzrály do červena, byly tam sice nějaké nahnilé, nebylo jich ale mnoho, s uložením do lahví se to nedalo porovnat. Ale i tak mne ta část nahnitých rajských mrzí, něco jsem asi neudělal dobře, ale nevím co. Neslyšel jsem vše, co ty ženy říkali, musel jsem vystoupit. Asi mi něco podstatné uniklo.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Nechávám rajské dozrávat na parapetu volně, na tácech. Ke každému kousku má přístup světlo a slunce. Zčervenají obvykle všechny, i ty malé a beznadějně zelené.

Další odpovědi
elkon

Pokud trháte rajčata z napadených rostlin, tak už mají chorobu v sobě. Je to na vyhození.

podger

Nechat je dozrát je snadné, ale nedělej to, nedojdou do skvělé chuti letní rajské. Raději zelená rajčata přidej do láku na utopence. Řijnoví utopenci jsou chutí naprosto unikátní a bohužel jen jednou v roce

paul1

Pro „elkon“:
Nemyslím si, pokud je plíseň jen v začátcích, tak jsme vždy jen olamovali listy a plody běžně používali. Vycházím z naší, téměř 50 leté zkušenosti pěstování zeleniny (okurek, rajčat i brambor, kde jsou znaky plísně podobné). Rajské z rostlin, u kterých se začínají projevovat příznaky napadení plísní, včas posbírané, krásně dozrají do plné chuti. Jsou chuťově dokonalé a nedají se pozovnat s rajskými z obchodů, které jsou bez chuti a plné chémie. My nestříkáme ničím.
https://livin­g.iprima.cz/zah­rada/napadla-vase-rajcata-seda-plisen-poradime-jak-s-ni-zatocit