bolak

Jak dát mat na dva tahy?

http://img.pic­tureup.cz/07112012­/6a36a6c02b7e6b5760210dc­b873cecebec6cd382­.png

Potřebuju dát černýmu mat na 2 tahy. Předpokládám že si musím 1. tahem královnou ochránit střelce, jinak mi ho soupeř vezme, nicméně když to udělám, tak prohraju, protože soupeř se za toho střelce v konečný fázi schová. Takže co, mám popojet střelcem? Kam?

Nejlepší odpověď
david22

Do 2 tahu nemá asi řešení. Dámou jedeš na e1 (kryješ si tím střelce z d2). Pokud černý pojede na d3, půjdeš střelcem z e8 na g6 a je mat. Pokud oale černý pojede na f3, i kdybys jel střelcem na h5, on uhne na g2 a je volný.
Doplňuji:
Při „určování“ tahu protivníka to zopakuji: dámou jedeš na e1.
ČERNÝ TEDY NAIVNĚ pojede na d3, pak půjdeš střelcem z e8 na g6 a je mat.

Další odpovědi
tom004

Mat bláznů (resp. mat hlupáků) je termín užívaný v šachu pro označení nejkratšího možného matu (ve třech tazích matí bílý nebo ve dvou černý), případně pro označení jednoduchých matů vzniklých na stejném principu o pár tahů později. Jako klasický model lze použít tahy 1. f3 e5 2. g4 Dh4 mat (může být ale i 1. f4 e6 2. g4 Dh4 mat a podobně) a 1. e4 g5 2. d4 f6 3. Dh5 mat.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mat_bl%C3­%A1zn%C5%AF

anonym

Df4, soupeř Kd3, ty Sb5
Df4, soupeř Kd1, ty Sb5
D-dáma
K-černý král
S-střelec
Doplňuji:
střelec z E8 na B5, promiň, jsem jenom laik, nikdy závodně jsem to nehrál

anonym

tak nic, utekl by Kc2

bolak

david22: musí to mít řešení

jinak předpokládáš že soupeř je blbec, čili králem pojede na tu nejnevýhodnější pozici (nejvýhodnější pro tebe), ale neplatí to pokud má šanci něco vzít, což znamená že pokud má šanci vzít střelce, tak první jeho tah bude ten, že ho prostě vezme

Ty tvoje další tahy sem ani dál nezkoumal, protože nejsou podstatný :) Musíš dát mat na 2 tahy jinak si prohrál, v tom spočívá hra.

bolak

česílko: nečetl jsi podmínku v diskuzi :) když nechám volného střelce, král mi ho sebere, to v každém případě!

jinak můžu pohybovat soupeřovým králem kam chci, ale jakmile má šanci něco vzít tak toho využije

david22

Podstatné je, kdo je první na tahu, to jsi zapoměl uvést.

david22

tak kdo je teda na tahu?

bolak

no, já, resp. ty :) jsme bílý, to to víš ne? ;)

snad bude tvá rada lepší než ta od manon, to dopadlo tak že jsem div nedostal mat já..

manon

Vidím Tě!!!! Prevíte :D Jsem Ti říkala, že u toho vařím a že jsem asi něco přehlídla – a až na to přijdu, až budu mít čas, tak Ti to neřeknu :! :)

bolak

už nemusíš, záhada vyřešena :)

manon

Co za to řešitel obdrží? :)

bolak

můj hluboký obdiv a hřejivý pocit u srdíčka..

manon

:D

manon

Taky jsi neříkal, že soupeř nehraje nejlépe jak umí :)

david22

No, jestli táhne první černý nebo bílý, jsi na začátku neuvedl.

Pokud já(bílý) jsem na tahu, hra se bude nejspíš odvíjet podle mého návodu.(při krytí střelce dámou) Čili do 2 tahů řešení není.
Taky záleží, jak potáhne on. Bude zde více kombinací, nechce se mi to větvení popisovat. Ale nemyslím, že do 2 tahů bude mat.

bolak

Jak sem psal, ty můžeš určovat pohyb soupeře, předpokládáš ideální možnost, ale s tím že pokud bude mít černej možnost něco vzít, tak to vezme. .(je to jako ze života co?) :))

david22

vyloženě :))

No pokud mohu určiot tah černého aby prohrál, tak je to do 2 tahů tak, jak jsem napsal:

Dámou jedeš na e1 (kryješ si tím střelce z d2). ČERNÝ TEDA NAIVNĚ pojede na d3, pak půjdeš střelcem z e8 na g6 a je mat

bolak

a…král uniká přes c2 :)) takže tudy cesta nevede..

anonym

tam už máš střelce z g6

david22

bolaku ty antišachisto :)
Při matu střelec(kterým jsem před tím hejbnul) na g6 ohrožuje celou linii, včetně c2. Čili král z d3 nemá jak uhnout.

bolak

jo g6, já četl c6 :) tak tojo, to pak sedí, takže mám nahodit další? :)

bolak

Další případ > http://img.pic­tureup.cz/07112012­/d18d0dae3f63a7ffa26­a37bc53f1e77e8ba90f4b­.png

A nenechte se rozhodit tím že dáváte soupeři šach a jste na tahu ;)

david22

věžkou na b1, on půjde králem na c3, já pak dámou na c1

david22

blbost, on by moh jít na d3

david22

Jo, ale ze života. Předpokládat, že protivník dělá nevýhodné tahy, je blbost.

Já bych mě jednu situaci, pro mě neřešitelnou. Protivník má krále já mám taky krále. Nic víc. Jak mu dát mat tak, aby od nedal mat mě :)