LucinkaLLL

Jak poznám, zda bude kladný náboj hydroxidu v disociaci následně hydrolyzovat?

Prosím, jak poznám, zda bude kladný náboj v disociaci následně hydrolyzovat? U kyselin vím, že hydrolyzují pouze slabé kyseliny, ale jak je to u hydroxidů? Všude jsou napsané jen odborné poučky, ale moc tomu nerozumím, tak prosím o vysvětlení pro blbečky.

Jak poznám u rovnice: Be(OH)2 → Be:+2 + 2(OH):- …, že to Be nebude hydrolyzovat?

Odpovědi
Kelt

Děvče, děvče, máš v tom zmatek. Hydroxid berylnatý Be(OH)2 je bílá práškovitá látka, která je ve vodě nerozpustná, ale rozpouští se v kyselinách na berylnaté soli a v hydroxidech na hydroxoberylnatany. Připravuje se srážením berylnatých solí roztoky alkalických hydroxidů.
Jinak hydrolýza je rozklad látek vodou na ionty Tomu se říká disociace – rozklad látky na ionty v polárním prostředí.