Bess

Hradí zaměstnanec manko ve výši kupní nebo prodejní ceny?

Začala jsem pracovat pro nejmenovanou společnost jako prodejce občerstvení. Kelímky dostáváme na příděl, pokud nám večer nesedí počet prodaných nápojů a kelímku, platíme – 1 chybějící kelímek je za 100 Kč. Upozorňuji, že se jedná o papírový kelímek a nákupní cenou cca. 1 Kč.
Chci se zeptat, je tohle právně správně? Jsem povinná hradit takhle vysoké manko, když reálně společnost přišla právě jen o jeden kelímek?

Nejlepší odpověď
Alesh

1 kelímek za 100 Kč? To asi pan majitel upadl na hlavu, ne? Nejsem právník, ale troufnu si tvrdit, že toto je jasně protiprávní. Pokud bys toto žalovala, jsem si jist, že to prohraje. Je samozřejmě nutné zajistit důkazy a samozřejmě řešit to s právníkem.

Další odpovědi
Kazatel

Doporučuji vylovit z koše deset kelímků každý den, ať si trochu přilepšíš. Za ušetřené kelímky to jistě bude platit i naopak. Jinak je to pochopitelně blbost, případné manko hradíš v pořizovací ceně.