darysa

Když mi pronajímatel neprodlouží smlouvu o bydlení, kterou mám do 30. 9. 2020, musím se vystěhovat?

Hezký den, bydlím v pronajatém bytě, smlouva mi končí 30.09.2020 Musím se vystěhovat, když mi pronajímatel neprodlouží smlouvu? Nebo mi musí dát písemnou výpovědˇ? Nebo mu stačí sepsaná smlouva, která končí 30. 9. 2020? Děkuji Honza

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud vám končí smlouva, majitel vám ani nemá co vypovědět.

Pokud platnost smlouvy o pronájmu končí 30.9.2020, tímto datem taky končí váš nárok na užívání bytu.

Další odpovědi
iceT

No a co máš uvedeno ve smlouvě? Je reálná možnost, že když se majitele zeptáš na prodloužení a on bude souhlasit, smlouvu ti prodlouží. Toto je ovšem třeba ošetřit nejméně 30 dní před vypršením smlouvy. Pokud souhlasit nebude, je samozřejmé, že byt opustíš.

Schluker

Pokud majitel neprojevi nesouhlas, smlouva se automaticky prodlouzi. Teoreticky se vystehovat nemusite ani kdyby nesouhlas projevil a nedoslo k obnoveni smlouvy. Pak ale ocekavejte zalobu a soudni vystehovani za ucasti exekutora s naslednym mastnym uctem.

Pepa25

Především nevíme, jaká máte další ustanovení ve vaší nájemní smlouvě, např. přednostné nabídnutí nájemci v pokračování nájmu, pravidla pro vyklizení atd. Podrobně si proto nejprve pročtěte ustanvoení smlouvy o době trvání nájmu a jeho skončení.
§2285 občanského zákoníku říká, že pokud nájemce pokračuje v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve (maximálně ale na dobu dvou let). Toto neplatí, pokud pronajímatel písemnou formou vyzve v této době nájemce, aby byt opustil, anebo si nájemce s pronajímatelem ujednají něco jiného.
Druhá (a pro vás jistější) možnost je v pronajímavatel včas dojednat dodatek o prodloužení doby nájmu nebo novou nájemní smlouvu.

Drap

Samozřejmě, byt je přece jeho.