VeeOl

Jsou bateriové hračky pro děti do vody bezpečné? Nemůže vzniknout nějaký výboj do vody?

Hezký den, děkuji

Nejlepší odpověď
elkon

Proto jsou bateriové, aby byly bezpečné. Je tam zanedbatelné napětí.

Další odpovědi
aliendrone

Záleží na definici, co je hračka. V případě elektrického paralyzéru si kupříkladu dovedu představit nepřehlédnutelná rizika. Zvláště u kardiaků či přímo lidí se stimulátorem.

Obecně ale není třeba se obávat, leda tak lehké kontaminace vody ze suchých článků Made in India apod. Napětí do 50V AC (či do 120V DC myslím) dle ICE se berou jako bezpečná (s nízkou pravděpodobností rizika úrazu).

Ono ve skutečnosti nejde ani tak o napětí, jako o elektrický PROUD, který prochází lidským tělem. https://www.wi­kiskripta.eu/w/%C3%9A%C­4%8Dinky_elek­trick%C3%A9ho_pr­oudu_na_organis­mus . 🙂

Samtibalfars

Každý elektrický přístroj musí mít označení vodotěsnosti například IP7 má většina mobilů.

Jiná otázka je na kolik výrobce nelže v dokumentaci. U značkových věci to dodržují ale jinak je to tak 50 na 50.

Jestli jsou to skutečně jen obyčejné baterie např typu AA nic nehrozí pokud nebudou polknuty 😜

Dochy

Měli by být dostatečně bezpečné, pokud nejsou viditelně poškozené. Baterie je zpravidla uzavřena v pouzdře, tak i kdyby se dovnitř dostala voda, spíš bude ty baterie uvnitř zkratovat než aby se ta energie vyvedla ven.

elkon, aliendrone:
Tentokrát s vámi pánové nesouhlasím.
„zanedbatelné napětí“ – právě třeba ve vaně může být i napětí řádově ve voltech dostatečné k tomu, aby způsobilo vážné problémy v krajních případech končící smrtí.
„bezpečné napětí“ – mám pocit, že ten pojem už snad byl ofic. zrušen 😉 kromě jiného i pro to, že mohl vyvolávat falešná očekávání
„Ono ve skutečnosti nejde ani tak o napětí, jako o elektrický PROUD, který prochází lidským tělem“ – to spolu ale silně souvisí. Právě za „ideálních“ okolností třeba ve vaně může i těch pár voltů vyvolat proud tělem vyšší než těch „neškodných“ několik miliampér. Takovýhle proud dokáží vygenerovat snad všechny běžné chemické články, takže pak je opravdu pro zvážení rizik znát napětí a reálně hrozící podmínky pro styk el. obvodu s člověkem aby se dalo odhadnout jaký proud tím tělem reálně projde a kudy přesně.