Avatar uživatele
Rokio

Hezké ženy jsou kočky. Dá se nazvat nějakého člověka psem v určitém kontextu?

Zde je odkaz na jednu postavu z anime: https://www.pos­tavy.cz/edward-elric/
zdroj: postavy.cz

Má slovo pes nějaký význam, který bychom přisoudili človeku určité vlastnosti, případně z jiného důvodu?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Filip84 před 68 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

Ano.
Zejména, když se někdo chová. jako Pes baskervillský 😉
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pes_basker­villsk%C3%BD

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Verný ako pes… psia vernosť…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Disraeli

Ty pse! (Jaký z toho máš pocit? :D). A je tu i plno jiných bídných a prašivých psů.

Kočky jsou boží stvoření, proto když někoho označuješ kočkou, je to lichotka (na pováženou by mohla být číča, to by se mohla některá urazit. I tak spíše lichotka a popis životodárných ženských partií; další boží dílo). Psi jsou ďábelské plémě, proto ču*ka a prašivý pes nejsou moc lichotivé. ;)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Kočkovité šelmy jsou ladné, pružné, hbité, mají, svým způsobem, tajemný, záhadný, a zároveň divoký, pohled. To všecko je na ženách přitažlivé, tedy, pro většinu mužů. Evropské kulty jsou ovlivněny staroegyptskou mythologií, no a podle té byla kočka inkarnací bohyně Bastet, která byla ochránkyní, a proto je chovali v domácnostech – na ochranu (duchovní).

Možná proto kočky spojovala církev s čarodějnicemi. Protože křesťanství všecko otočí o 180°. Respektive, abych byl přesný a korrektní, ani ne tak přímo (dogmaticky) církev, jako středověcí inkvisitoři a démonologové.

Křesťanství navzdory (konec konců, křesťanství se nepodařilo moc z těch svých thesis prosadit: naštěstí!), přirozeně kočka vzbuzuje veskrze positivní konotace. I když, jak už předepsal Disraeli, pozor: je rozdíl, řekneš-li holce / o holce, že je kočka, nebo číča, a nebo: „ukaž čičinku!“ 😅

U psa záleží na kultuře. Pes je oddaný, ale také (až) servilní. Umí být i „zbabělý“, takže ve středověku když někdo o někom řekl, že „jeho dech je dechem psa“, mínil tím, že je komformista, nebo zbabělec (podle okolností).

Jak již zmínil Disraeli, jedním z výrazů pro fenu, suku, je čuba. A jsem si téměř jist tím, že řekl-li bys holce, že je „pěkná čubka!“, že by Ti Sicher „nedala“. Respektive, možná, dala, ale tak po rypáku. 😅 O ženách se někdy říká, že jsou „pěkné feny“. Veskrze se tím myslí rádodajné, něco jako „ta …, to je hrozná fena!“. Ale pozor, arciť to není u nás příliš obvyklé, i u nás se někdy říká o ženské, že je „pěkná suka!“. Míní se tím, samozřejmě, potvora.

Jazyk je příliš obsáhlý, květnatý na to, aby Ti šlo odpovědět taxativním způsobem. Ber to jenom jako možné z možných přenesených významů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Tak například vlčák, to jsem já, protože obvykle chráním ovce před vlky, bo je to můj úděl daný Bohem. Jsem tady, protože na světě musí existovat rovnováha. Děkuju.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Ano, nazvat někoho psem může mít v různých kontextech různé významy. V některých kulturách může být označení „pes“ urážlivé a může se používat pro osobu, která je zrádná, nevěrná nebo podlá. V některých subkulturách, například v BDSM, může označení „pes“ nebo „štěně“ znamenat submisivního partnera v určité hře nebo vztahu.

Ve světě anime a mangy, konkrétně ve Fullmetal Alchemist, je hlavní postava Edward Elric označována jako „Státní Pes“, což je přezdívka pro státní alchymisty. Zde má tento termín konkrétní přenesený význam.

Takže záleží na kontextu, v jakém smyslu je termín „pes“ použit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek