Avatar uživatele
Onyx

Hacknutý operační systém?

Zdravím. Stala se mi bizarni věc. Zapnul jsem počítač ted po půlnoci a najednou se mi na ploše objevila aplikace CCleaner. Nikdy jsem ji nenainstaloval nechápal jsem co se děje. Chtěl jsem v systému pustit diagnostiku v Defenderu a najednou se místo klasické nabídky v systému objevilo pusťte AVG. Vyloženě v nastavení zabezpečení Windows. Tady jsem už pochopil ze je pruser, vyloženě v menu nastavení zabezpečení zvláštním fontem napsané AVG. Nikdy jsem žádny antivirus nestahoval přitom co se objevil ten Cleaner párkrát problikla obrazovka. Nečekam ze by někdo mohl tušit oč zač, ale aspoň se zeptám sem poměrně ve špatném rozpoložení z toho. Děkuji předem za rady

Zajímavá 0 před 119 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Syd

Zkus se podívat do instalovaných programů, od kdy tam ten CCleaner a AVG jsou, jestli jsi je třeba neinstaloval už dávno.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Roman71

Ano, tohle jsou přesně situace, které jsem zažíval téměř každý týden. Stačilo si stáhnout pochybný instalátor z neoficiálních stránek vývojáře nějakého programu a bylo vymalováno! V tu chvíli jsem měl Avast, CCleaner, vyhledávací bannery v prohlížeči a podobné prevíty..

Pokud jste v době před objevením nechtěných aplikací nic neinstaloval, pravděpodobně by mohlo jít o malware. Pokuste se po jednom nechtěné programy odinstalovat a hlídejte si „vedlejší projevy“ operačního systému. Windows stále není tak dobře zabezpečený, jak by se dalo očekávat a podobným nečekaným nepříjemnostem se pravděpodobně nevyhnete ani v budoucnu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Nic se nestalo. Rozhodně není potřeba systém přeinstalovávat. Problém odstraníte jednoduše tak, že vrátíte systém na předchozí bod obnovení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Vypadá to, jako by váš počítač byl napaden malwarem, což je druh škodlivého softwaru, který se může dostat do počítače různými způsoby (například stahováním nebezpečných souborů, otevíráním podezřelých e-mailů atd).

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vypořádat s malwarem, je provést úplný tovární reset systému. Pamatujte ale, že tímto způsobem se ztratí veškerá data a aplikace, které nemáte zálohované.

Alternativním řešením je tento postup:

  1. Spusťte počítač v režimu nouzového spuštění. Tento režim obvykle blokuje malware, který by mohl omezit vaše možnosti.
  2. Stáhněte a nainstalujte spolehlivý antivirový software. Mnoho bezplatných verzí, jako je Avast nebo Malwarebytes, může skenovat váš systém a odstranit většinu typů malware.
  3. Proveďte úplný systémový sken. To může trvat několik hodin v závislosti na rychlosti vašeho počítače a velikosti tvrdého disku.
  4. Po dokončení skenování by měl váš antivirový software poskytnout možnosti pro odstranění detekovaného malware. Vyberte odstranit nebo karanténu pro všechny nalezené hrozby.
  5. Restartujte počítač a proveďte další sken, abyste se ujistili, že je váš systém čistý.

Pokud tato metoda nefunguje, může být nutné obrátit se na profesionálního technika.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
109000

Možností co s tím je mnoho, oprava, přeinstalování Windows, instalace Linuxové distribuce, já jsem to řešil Linuxovou distribucí a mám klid.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Mohlo se ti to tam dostat s nějakým programem, pokud třeba stahuješ něco např. ze Slunečnice a nedáváš pozor při instalaci.
Jestli chceš důkladně vyčistit PC, stáhni si program Dr. Web a spusť kontrolu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Roman71

Ješte by bylo, pro lepší možnosti řešení vaší situace, uvést verzi operačního systému (předpokládám, že Windows 10, popřípadě 8.x). Smutné je, že se tyhle věci prostě dějí a jediný způsob, jak se tomu bránit, je maximální obezřetnost při brouzdání webem, nestahovat instalátory ze serverů jako Stahuj, Slunečnice a jim podobných (raději přímo z oficiálních stránek) a nebo se poohlédnout po nějaké alternativě k Windows.

Mě se osvědčil Mint Linux. Podotýkám, že to vyžaduje ochotu se učit pracovat v operačním systému s jiným grafickým prostředím. Zkuste si nainstalovat VirtualBox a do něj zmíněný Mint Linux. Můžete tak mít systém v systému a bezpečně brouzdat internetem.

Nový příspěvek