Miroslavst

Generální plná moc a odvolání plné moci?

V souvislosti s otázkou ohledně změny advokáta mě napadla jiná.
Pokud udělím tkz. generální plnou moc jednomu advokátovi, je tento oprávněn odvolat předešlou plnou moc, kterou jsem dřívějšímu advokátovi udělil nebo to musím provést sám?
Doplňuji:
Vím jak vypadá a co to je generální plná moc. Může se touto plnou mocí zmocnit i k tomu,, aby zrušil předchozí nebo tu musím zrušit sám?

Nejlepší odpověď
tom004

Než „nějakou“ radu raději odkaz.

Zdroj: http://www.eu­roekonom.cz/vzor-plna-moc.php

Další odpovědi
standa

Žádná plná moc ani generální plná moc neumožňuje, aby zmocněnec zrušil jinou plnou moc zmocnitele, což nepřímo vyplývá z ustanovení § 33b, odstavec 1 a 3 občanského zákoníku.

V těchto ustanoveních jsou uvedeny 4 způsoby zániku plné moci… a ani jeden tento způsob nedává právo ´cizímu´ zmocněnci (byť v ruce drží generální plnou moc) zrušit plnou moc téhož zmocnitele, udělenou jinému zmocněnci.

Odstavec 3 pak nepřímo potvrzuje výše uvedený ´výklad´, že zmocnitel nemůže (i kdyby chtěl) předat své právo zrušit svoji plnou moc jiné osobě.

ZMOCNITEL = osoba, která zmocňuje jinou osobu (tedy zmocněnce), aby jej zastupovala

ZMOCNĚNEC = osoba, která je na základě plné moci, oprávněna zastupovat zmocnitele

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t1.aspx

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.