Avatar uživatele
quentos

Funkce oxytocinu při porodu

Otázka pro ženy, zejména vícenásobné matky. Zajímalo by mě, zda a jak na vás fungoval oxytocin, lidově zvaný „zapomínací hormon“? Jeho vylučování prý pomáhá ženám zapomenout na sílu porodních bolestí. Jenže, když o tom tak přemýšlím – není jeho funkce v současné poněkud mimo mísu, když „se o něm ví“? Na diskuzním fóru žena-in.cz jedna přispěvatelka píše: „Zapomínací hormon funguje, jinak bych do toho podruhé nešla a nerodila za dalších 15 měsíců znova.“ A ještě podotázka – funguje oxytocin i při rizikových porodech? (Tomu se mi ani nechce věřit.)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, kupkina, kokoťenko, anonym před 5077 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lucimia

Oxytocin je hormon, který vyvolává děložní činnosti – jak kontrakce, tak i její stahování po porodu. Uvolňuje se i při kojení. Zapomenutí po porodu na bolest je individuální záležitost, určitě kromě oxytocinů a dalších hormonů jako je prolaktin a serotonin, záleží na mnoha jinych faktorech – např. psychický stav ženy v těhotenství, rodinné vztahy, aj.
Znám ženy a je jich většina, co zapomněly a rodily dál i několik dětí, ačkoli byl jejich porod strašný, ale znám i některé, kterým nic nepomohlo, protože trauma při porodu bylo moc veliké – přitom hormony se vylučují u každé rodící ženy a šestineděleky hojně ve stejném množství. Tudíž nelze jednoznačně říci, že za to může hormon, ani že vliv hormon nemá. Je to individuální stejně tak jako samotný porod.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
martina1

O tom jsem nikdy nepřemýšlela,ale po prvním porodu,který mě indukovali a za 6 hodin byla malá venku,jsem se těšila na druhý a říkala si,že je to hračka a nechápu proč většina ženských říká,že je to hrůza.Asi proto mi to dala příroda podruhé"sežrat".Po 14hodinách jsem chtěla z porodnice a utéct a manžel vypráví s radostí historky,jak jsem sprostě nadávala:-)A to mluvím slušně a sprostá slova nesnáším.Příští týden to bude rok a rozhodně jsem na to nezapoměla!!!!Asi oxytocin nějak zaspal.Potřetí už ani omylem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
oskar

Při každém porodu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy