quentos

Funkce oxytocinu při porodu

Otázka pro ženy, zejména vícenásobné matky. Zajímalo by mě, zda a jak na vás fungoval oxytocin, lidově zvaný „zapomínací hormon“? Jeho vylučování prý pomáhá ženám zapomenout na sílu porodních bolestí. Jenže, když o tom tak přemýšlím – není jeho funkce v současné poněkud mimo mísu, když „se o něm ví“? Na diskuzním fóru žena-in.cz jedna přispěvatelka píše: „Zapomínací hormon funguje, jinak bych do toho podruhé nešla a nerodila za dalších 15 měsíců znova.“ A ještě podotázka – funguje oxytocin i při rizikových porodech? (Tomu se mi ani nechce věřit.)

Nejlepší odpověď
Lucimia

Oxytocin je hormon, který vyvolává děložní činnosti – jak kontrakce, tak i její stahování po porodu. Uvolňuje se i při kojení. Zapomenutí po porodu na bolest je individuální záležitost, určitě kromě oxytocinů a dalších hormonů jako je prolaktin a serotonin, záleží na mnoha jinych faktorech – např. psychický stav ženy v těhotenství, rodinné vztahy, aj.
Znám ženy a je jich většina, co zapomněly a rodily dál i několik dětí, ačkoli byl jejich porod strašný, ale znám i některé, kterým nic nepomohlo, protože trauma při porodu bylo moc veliké – přitom hormony se vylučují u každé rodící ženy a šestineděleky hojně ve stejném množství. Tudíž nelze jednoznačně říci, že za to může hormon, ani že vliv hormon nemá. Je to individuální stejně tak jako samotný porod.

Další odpovědi
martina1

O tom jsem nikdy nepřemýšlela,ale po prvním porodu,který mě indukovali a za 6 hodin byla malá venku,jsem se těšila na druhý a říkala si,že je to hračka a nechápu proč většina ženských říká,že je to hrůza.Asi proto mi to dala příroda podruhé"sežrat".Po 14hodinách jsem chtěla z porodnice a utéct a manžel vypráví s radostí historky,jak jsem sprostě nadávala:-)A to mluvím slušně a sprostá slova nesnáším.Příští týden to bude rok a rozhodně jsem na to nezapoměla!!!!Asi oxytocin nějak zaspal.Potřetí už ani omylem.

oskar

Při každém porodu.