Carlos1

Existuje v právním světě pojem „Darování užívacích práv“?

Jedná se o to, jakou má platnost darovací smlouva uzavřená mezi dvěma fyzickými osobami s úředně potvrzenými podpisy, jejímž předmětem smlouvy je „Darování užívacích práv“ na zahradu a příslušné vybavení na dobou dožití. Smlouva nebyla sepsána za přítomnosti notáře. Otázkou zůstávají případné nároky dědiců dárce.
Doplňuji:
Pro přiblížení problematiky doplňuji. Rodiče dali svému synovi nemalou částku na nákup pozemku a na opravu na něm stojícího domku s tím, že rodiče pozemek ošetří, vybudují na něm zahradu a do smrti budou tyto nemovitosti užívat. O tom sepsali výše popsanou smlouvu. V současnosti hrozí reálné nebezpečí, že se syn rozvede. Jaký dopad může tato skutečnost mít na užívací práva rodičů.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Užívací právo na zahradu je „věcné břemeno“.
Věcné břemeno dělíme: „na majitele“ a „na nemovitost“. Na nemovitost lze převést na jinou osobu. A to na majitele, lze převést se souhlasem vlastníka zahrady. Záleží, jaké to věcné břemeno máte.
Radím navštívit notáře, moc to nestojí a budete to mít vyřešeno správně. Ono takové laikem doma psané smlouvy, jsou často úplný nesmysl.