dudu

Existuje snad v našem zdravotnictví něco jako šikana?

Na dveřích ordinace mého kardiologa jsou mimo jiné vyvěšena následující sdělení – autokratické direktivy:

  • čas sjednané návštěvy a vyšetření je pouze orientační, dale pořadí pacientů zásadně určuje lékař
  • odběr krve na lačno do 8,00 hodin
  • vystavování receptů od 9,00 hodin.

Na dnešek jsem potřeboval jednak absolvovat odběr krve /nikoliv na lačno/ a jednak si vyzvednout recept na pravidelně užívaný lék.
Chtěl jsem být efektivní, vyřídit vše tzv z jedné vody a do „sákristie“ pana lékaře se odvážně dostavil až něco po desáté. Ouvej – jedna ze sestřiček mě ihned přísně poučila /spíše seřvala/, že krev si vždy musím nechávat odebrat do osmi, poté pokorně do devíti posečkat a teprve pak obržím poptávaný recept.
Připadal jsem si jako ten krysařík, který od svého pána dostane striktní příkaz lehni!!
Máte někdo podobné zkušenosti a je to v našem zdravotnictví běžné nebo existují pracoviště kde „pacoš“ je vítán a neobtěžuje přítomné zdravotníky?

Doplňuji:
Podotýkám, že jde o ordinaci kardiologa a většina pacientů není v kondici, aby mohli dlouze vysedávat ve špatně větrané čekárně. Bohužel, jako i jinde jsme se stali nástrojem v honbě za penězi.

Nejlepší odpověď
Funna

s tím, že by měl někdo předepsané od kolika bude vypisovat recepty jsem se ještě nesetkala…
s odběrem je to jasné, po určité hodině přijíždí služba, která sváží vzorky do centrální laboratoře a navíc odběry probíhají v době, kdy je tam sestra obvykle sama a lékař/ka ještě někde doma „vychrupuje“ .-)…
s receptem to dělám tak, že zavolám do ordinace, sestra mi ho během dne nachystá a já si ho následně vyzvednu…
a pořadí pacientů?…to je proto, že když tam přijde někdo se 40°, nebo je mu oravdu hodně zle, tak ho vezmou přednostně, ten kdo jde jen na kontrolu (prostě už je zdravý) musí hold solidárně počkat…
asi tě to ráno nadzvedlo, ale nevidím na tom nic neobvyklého (až na ty recepty)…
mimo jiné, abys věděl že v tom nejsi sám…byla jsme objednána na ORL na 8:00 a ordinační doba začínala v 7:45…a ještě tam měli napsané, že objednané a malé děti berou přednostně…po hodine sezení v čekárně, když ordinací prošlo tak 10 lidí jsem se zvedla a houkla na setru, jestli stihli objednat v té čtvrthodině 10 lidí a ona mi úsměvem odpověděla, že ano…no prostě na mě zapomněla…do nějaké objednávkové knihy se vůbec nepodívala, brala to podle toho, jak měla na stole obálky…pak se mi sice omluvila, ale co z toho plyne?…příště budu chytřejší a po 15 min nezájmu o mou osobu se budu hlasitě ozývat 🙂

Další odpovědi
anonym

Ne, změň praktika, pokud to jde. V současnosti je to problém.

anonym

Oba přístupy jsou běžné…
😉
Obvykle záleží na vytíženosti (a tím, často, i na ´honorářích´) daného lékaře.
Ale jsou i světlé výjimky – třeba na popáleninovém centru (Vinohrady) mne ambulantně (opakovaně) ošetřoval pan primář (vzhledem ke způsobu poleptání si mne vyhradil jako ´prominentního´ pacoše) – a pokaždé se tvářil, že mne rád vidí – a pokaždé jsme si i v klidu popovídali… Takže pana Pafčugu mohu jen doporučit (kdyžuž by byl potřeba)…
V Olomouci zase doporučím plastického chirurga pana Stehlíka – ošetřoval mne při tomtéž poleptání – a taky nemohu být ani v nejmenším nespokojen…
😉
Jinak ještě mohu doporučit doktory (některé) v Brně, Zlíně, ValMezu a Vsetíně…

zzzzz

To je hnus:-(((

Před lety to bylo běžné, dnes jsem si myslela, že už se to neděje, bohužel jak vidím, tak děje:-(((

Agneta

Plnivo do kanónu přileze poslušně až ke kanónu, ještě si tam i samo vleze, a pak je vystřeleno :DDD
A za každý výstřel dostane „bůh v bílém“ slušně zaplaceno:DDD
No zrovna dvakrát humánní to není…v 21.století.

Dane

Mám podobné zkušenosti a myslím si, že toto direktivní chování je v našem zdravotnictví naprosto běžné. Povolání lékaře hold není poslání, ale práce jako každá jiná..

PetrXY

To není šikana, to je u nás realita. Jedna moje známá byla objednaná na vyšetření v nemocnici na desátou hodinu. Na řadu přišla až v poledne. Když žádala vysvětlení, tak jí bylo sděleno, že ten čas je pouze orientační. Pokud se takto chová tvůj lékař, tak si ho změň, máš na to právo. Moje praktická lékařka chodí do práce v 6.45 a již před 7 hodinou bere pacienty na odběr krve. Když se chce, tak to jde.