sved

Existuje nějaký vědecky doložitelný prapředek slepice?

Dočetl jsem se,že na otázku „co bylo dřív, slepice, nebo vejce?“ neexistuje, aspoň zatím, jednoznačná odpověď. Kolik vědeckých týmů, tolik názorů. Je ale aspoň možné dohledat nějakého přímého prehistorického předka slepice??

Nejlepší odpověď
annas

Za prapředka slepic se považují " Divocí kurové, prapředci slepic rodu Gallus".

„Kurové hřebenatí rodu Gallus se vymykají svým vzhledem všem ostatním rodům čeledi bažantovitých (Phasianidae), do které patří. Jedná se o prapředky všech současných plemen slepic, která se z níže uvedených druhů postupem času šlechtěním, které podle dochovaných zpráv probíhalo asi 5000 let, podařilo vytvořit. atd.“

http://www.ifau­na.cz/drubez/clan­ky/r/detail/6884/di­voci-kurove-prapredci-slepic-rodu-gallus/

"Jonas Eriksson z University ve švedské Uppsale díky genetické analýze přišel na to, že prapředkem dnešního kuru domácího je ve skutečnosti kur Sonneratův žijící divoce v Indii.To ovšem naši otazku pořád neřeší.

.Daleko dávnějším prapředkem drůbeže, ,ale i ostatních ptáků, jsou totiž plazi.To, že kostry současných ptáků a vyhynulých dinosaurů vykazují nápadné podobnosti, se ví již dávno. Letos se navíc pomocí genetické analýzy zbytků kostí z Tyrannosaura rexe prokázalo, že jejich tkáň obsahuje bílkoviny bližší ptákům než kteremukoli jinému obratlovci naší doby. První tedy zákonitě muselo být vejce, zřejmě nějaké dinosauří, protože slepice se vyvinuly až o mnoho milionů let později. Zbývá už jen otázka: :byl první dinosaurus,nebo vejce?
http://www.ga­mepark.cz/sle­pice_nebo_vej­ce_593758.htm

Co bylo dřív – slepice nebo vejce? Záhada rozluštěna!,.

Odpověď však našla až věda 21. století.

„Nebudeme vás napínat – správná odpověď je vejce. Shodli se na ní genetici a evoluční biologové z King's College v Londýně. Podle nich se tajemství skrývá v povaze vejce, kterou nemohli antičtí filozofové znát.
Je to otázka pojmů,“ vysvětlil David Papineau z King's College. „Kdyby klokan snesl vejce a z něj se vyklubal pták, mluvili bychom určitě o ptačím vejci, že? Pokud budeme uvažovat takto, tak je logické, že první slepice světa se musela vyklubat ze slepičího vejce.

K evoluční změně, která udělala z předchůdce slepice opravdovou slepici, zřejmě došlo při spojování spermie a vajíčka – první slepice tedy byla dítětem jiného druhu, než byla sama…"

http://zoom.i­prima.cz/clan­ky/co-bylo-driv-slepice-nebo-vejce-zahada-rozlustena

Máte pravdu, že problém vejce – slepice a naopak se řeší již velmi dlouho.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-bylo-prvni-slepice-nebo-vejce

Otázka je chybně formulovaná – Co bylo dřív – slepice, nebo slepičí vejce? Skutečně vejce, protože už v druhohorách snášeli vejce plazi, nikoliv ještě ptáci. V otázce se opravdu nemluví, zda jde o vejce slepičí.

Z hlediska genetického je první vejce, které ale nebylo sneseno slepicí. Bylo sneseno jejím druhovým předchůdcem jako výsledek křížení dvou tvorů, z nichž se pak vyklubala první slepice. Ta pak snesla první slepičí vejce. Což je plně v souladu s řešením jazykovým.

Takže se dostáváme ke slepici a vejci – k položené otázce. První tedy bylo vejce, které snesli plazi (první vejce, potom slepice).

Když vznikla slepice, snesla slepičí vejce. Z toho pohledu byla první slepice a slepičí vejce druhé.

Z vejce se vylíhne kuře – může být kohout , nebo slepice. Těmito a dalšími úvahami o DNA se došlo k jistému poznání. Otázkou se zabývali vědci ještě koncem 60. let, možná i dosud. "

Otázka se objevuje v archivu vícekrát.
http://www.od­povedi.cz
/search?q=co%20by­lo%20drive%20vej­ce%20nebo%20sle­pice
..