wendyX

Existuje nějaká souvislost mezi jmény Sofie a Žofie? Nebo jde o zcela náhodný ‚souzvuk‘ a původ mají zcela odlišný?

Nejlepší odpověď
annas

Sofie či Sofia je ženské rodné jméno, jehož českou obdobou je Žofie.

Jméno pochází z řeckého slova sofía, tedy „moudrost“.

https://fr.wi­kipedia.org/wi­ki/Sophie_%28pr%C3%A­9nom%29

--
Žofie – mučednice, řec.: sóphia = moudrost, sv. Sofie římská, + 305 Řím, umučena za císaře Diokleciána, v r. 846 přenesl 103. papež Sergius II. její ostatky do kostela sv. Martina al Monti v Římě, patronka hlavního města Bulharska Sofie, v církevním kalendáři svátek od r. 1969 do r. 2006.

Jméno zkomolili Maďaři. U nás v době národního obrození bylo vytvořeno jméno Mudroslava, Sofie, Sofia; Soňa, Sonja, Sonya – všechny tři tvary jsou z ruštiny – domácí jméno pro Sofii. Obrozenci čerpali z slovanských jazyků, takže jméno se k nám dostalo z ruštiny v jiné podobě. V Rusku se objevilo již s přijetím křesťanství, mnohem dřív.. .
http://www.sva­ty.estranky.cz/clan­ky/seznam-z--z---zaboj---zynovij--zakelina---zofie.html

--
Nedalo mně, proč je v češtině Žofie, někde i Zofie. Jak došlo ke změně souhlásek, jsem nikde nenašla. Jedině snad vlivem nepřesné výslovnosti..

Maďaři převzali z francouzštiny varianty jména Sophia, Sophya, Zophie, Zophia. V maďarštině se pak objevil tvar Sofia a Zsofia.

https://hu.wi­kipedia.org/wi­ki/Zs%C3%B3fia

Další odpovědi
isteron

Mojej matky rodina používala variantu Sofia. Nakoľko matka mala toto meno, jej rodina bola pôvodne z južnej Moravy, veštci jej rovesníci ju oslovovali Sofia , aj jej svokrovci a švagriné, Sofi. Otcova rodina, pôvodom z východosloven­ského Šariša a aj deti sme používali meno Žofia. Nevidel som jej rodný list, ale v ostatných dokladoch mala meno Žofia. V slovenčine sa toto meno používa ako Žofia, 15. mája.