Avatar uživatele
OSHO

Existuje mobil na tužkové baterie?

Jak by to bylo jednoduché vybili by se vám baterky, a tak byste vydali malé tužkové baterky a dali tam nabité tužkové baterky které jde doma nabíjet. Mnoho let se do všeho dávali běžně tužkové baterky a najednou výrobci přišli s drahými akumulátory co mají originální nabíječky. Třeba u zrcadlovky Canon 700D je možné používat přídavné pouzdro na baterie kam se dají použít tužkové baterie i originál Canon akumulátory.

Zajímavá 0 před 198 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

V posledních mnoha letech jsem nic takového neviděl.
Kdysi jsem měl mobil, který měl v sobě adaptér. Standardně tam byl akumulátor, ale bylo možné akumulátor v nouzi vyhodit, adaptér pootočit, a pak se tam dali dát normální články (nepamatuju se, jestli AA, nebo AAA) ale to už je opravdu dlouho, v dobách kdy nabíječka třeba nemusela být dostupná (teď už má nějaký USB kablík každý a powerbanku každý druhý).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Mobilní telefony na tužkové baterie již dnes neexistují. V dřívějších modelech se mohly používat tužkové baterie, ovšem se rozvojem technik, zejména zmenšováním rozměru mobilních telefonů a zvyšováním výkonu, vyžadují mobily akumulátory s vysokou kapacitou a dlouhou životností, které tužkové baterie nenabízí.

Princip akumulátoru je také jiný než tužkové baterie. Zatímco akumulátor umí energii ukládat a opakovaně ji využívat, tužkové baterie energii pouze uchovávají a po vybití je nutné je vyměnit.

Navíc výměna tužkových baterií v mobilním telefonu by nebyla praktická, a to jak z důvodu velikosti tužkových baterií, tak z důvodu nutnosti pravidelné výměny.

Také by to přineslo další problémy:

  • Tužkové baterie mají většinou napětí 1,5V, zatímco mobilní telefony obvykle pracují s napětím 3,7V-4,2V.
  • Kapacita tužkových baterií je menší než akumulátoru.

Nicméně existují některé modely starších mobilních telefonů, které umožňovaly využití tužkových baterií. Ale s nástupem smartphone a výkonnějších mobilních telefonů tento koncept zmizel.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

AI zřejmě nepochopila, že jsi měl na mysli tužkové akumulátory, nikoliv „baterky“, jak jsi napsal. Já si vůbec nevybavuji nějaký mobil „na tužky“ ani z šeré minulosti. I stařičká Nokia 3410 měla kompaktní akec. Důvodem jsou, podle mého názoru, hlavně rozměry a kapacita, možná taky nezájem vyrábět něco, co si můžeš sám s minimálními náklady vyměnit. U dnešních „pádel“ už zas tak zoufale o ty rozměry nejde. Ty tři mikrotužky místo kompaktního akumulátoru by se tam asi vešly, ale není dobrá vůle. Je třeba taky nechat vydělat i jiným.
Tenhle trend není jen u mobilů. Kdysi jsem si koupil měřič spotřeby el. en., který po čase potřeboval vyměnit záložní baterii. Musel jsem ho rozloupnout a uviděl jsem knoflíkový článek s praporky vpájený do DPS. Teď ho sežeň, vyměň, slož to všechno zase dohromady tak, aby to fungovalo. To se mně už nepovedlo, rozpadl se displej a nakonec to po sérii marných pokusů skončilo koupí nového. A o to přece šlo, ne? Přitom by to při použití pár mikrotužek bylo věčné. Tedy skoro.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

No a tobě mobil nejde doma nabíjet?

Když si k mobilu pořídíš i nabíječku, ukáže se, že princip bude docela podobný tomu tvému vytouženému. A pokud nabíječku striktně odmítáš, podobnou službu jako tužkové baterky ti splní třeba power banka. 🤷‍♂️

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek