zjentek

Existuje ještě i jiný tvor krom člověka, který si uvědomuje nevýhody smrti?

Ještě i jiní.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Není jisté, jestli zvířata chápají nebo vnímají smrt a její význam. Není to potvrzené, alespoň pokud se týká jejich vlastní smrti/smrtelnosti a toho, co pro ně představuje. Ale mnohé do jisté míry chápou smrt ostatních, vědí že jsou pryč, že se nevrátí, dokážou být smutní, truchlit, vyjímečně i pohřbívat nebo nějak „uctít“ mrtvé. Truchlení bylo několikrát prokázáno a viděno. Týká se koček, psů, slonů, delfínů, velryb, kosatek, (některých) ptáků – vrány, straky, goril, šampanzů a jiných pramátů a opic, snad i některých dobytčat.
Savci obecně mají vyvinutější emoce a mají nebo mohou mít silná pouta (hlavně matka-potomek, případě sourozenci) a hlavně ti starší chápou, když jim někdo blízký zemře a když tu mrtvolu vidí. Vnímají, že je to nějaká katastrofa, konečná a že je ten dotyčný pryč. Takže někteří nějaké základní povědomí o smrti mají (krom základního zabezpečení vůči smrti a jejího rizika; v podobě pudů). Smrt jiných (nejen jejich absence ale vyloženě smrt), jim může způsobit bolest a smutek.

Další odpovědi
Drap

Myslím že ne. U jiných je to pouze pud sebezáchovy.