Ronka

Ekomomická recese – jak ji může vláda snížit nebo omezit?

Chtěla jsem se zeptat jak může vláda snížit nebo omezit ekonomickou recesi

Nejlepší odpověď
kazisvět

Nejúčinnější řešení je dostat více peněz do oběhu. Například za cenu vyšších rozpočtových schodků se zvýší investice státu, nejlépe do položek, které mají dobrou dlouhodobou návratnost, jako například silnice nebo vzdělávání.
Problém je, že uvedené je jenom teorie, protože dnes skoro všechny státy rády utrácejí více než vydělají i v době ekonomické prosperity (ČR je jeden z ostrašujících příkladů) a to potom výrazně omezuje navýšení investic v době, kdy je to opravdu potřeba.
Ekonomický cyklus hodně ovlivňuje i měnová politika národní banky – nastavení kurzu, úroků a povinných rezerv bank.

Další odpovědi
člověk

díky tomu,že slovo recese má několik výrazů,
mam dojem v dnešní době je to spíše ten o legraci,

atriplex

  1. fiskálními neboli rozpočtovými mechanismy (přes státní rozpočet) – snížení daní a tím podpořit ekonomiku, dotace, budování státních zakázek – stavba dálnic zaměstná hodně lidí, ti dostanou zaplaceno…
  2. monetárními neboli měnovými – to má na starost centrální banka – sníží-li úroky, stanou se půjčky levnější a plno podnikatelů tak může podnikat. Když budou podnikat, budou zaměstnávat lidi, ti dostanou zaplaceno, peníze utratí za jiné zboží a tak se to točí pořád dál.

V současné době však je úroková sazba ČNB téměř na nule, peníze v rozpočtu nejsou, takže je nezbývá než čekat, až ti slabí zkrachují, přestane se vyrábět, pak začne poptávka po zboží, které není, to začne někdo vyrábět, musí zaměstnat lidi a zase koloběh běží.

Bohužel během recese většina lidí pocítí tuto okolnost snížením vlastních příjmů…

ReHu

Nejsem odborník a toto je asi obšírné téma, ale myslím, si, že by bylo dobré umožnit vytváření pracovních míst. V předešlých letech spousty malých firem rušilo zaměstnance nebo je měly na ŽL z toho důvodu, protože mít zaměstnance není v ČR není občas rentabilní, natož výhodné.
A také si myslím, že ty tisíce menších firem předčí, co se týče zaměstnanosti pár velkých podniků. Také úprava DPH by zrychlila koloběh peněz a tím by se i zvýši příjem do státní kasy. Můj názor je ten, že zvýšením DPH a tím i zdražování se oběh peněz zpomaluje.
Ale to jsem pouze nastínila. Je to na dlouhou dizkusi a ne na psaní......