band of brot

Dostávají lidé s životním minimem příspěvek na bydlení?

Výše životního minima je naprosto k smíchu a kdo ví jestli vůbec stačí na jídlo. Kde bydlí lidi, kteří pobírají životní minimum, když na zaplacení bydlení nemají peníze? Dostávají příspěvky na bydlení, který jim pokryjí nájem nebo žijí pod mostem?

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Na bydlení jsou 2 dávky,
ta jedna pokryje bydlení řekla bych celé, tu berou všechny nemakačenky,
ta druhá je pro lidi co jejich náklady na bydlení přesáhnou 30 až 35% jejich příjmů. Běžně se do této dávky vejdou samoživitelky, nebo i důchodci.

První dávku by bylo vhodné zrušit, druhou zanechat.

Další odpovědi
Luxx

pokud někomu oficiální příjem nestačí na pokrytí nákladů na bydlení, potom může dostat příspěvek na bydlení..
takže ano, dostávají

anonym

Nejdříve zjišťují co máš za majetek (vyplňuješ čestné prohlášení s tím, že si to mohou kdykoliv přijít zkontrolovat). A jelikož jsem tam vyplnil, že mám auto (Š120) a barák, tam mně nedali nic, protože to prý mám prodat a budu mít zase z čeho žít.
Takže musíš být opravdový chudák a nic nemít a pak dostaneš.
Budu se opakovat, ale ZLATÍ....., za nich jsme takovéto problémy neměli.

ivzez

Upřesním odpověď Zlatokopky: Opravdu existují dvě dávky na bydlení.

První je příspěvek na bydlení – dávka státní sociální podpory, u níž se sledují jen příjmy a výdaje na bydlení, nezkoumá se majetek žadatelů. Tato dávka pomáhá důchodcům, samoživitelkám apod., tuto dávku bych zachovala.

Druhou dávkou je doplatek na bydlení – dávka hmotné nouze, u níž se vedle výše uvedeného zkoumá i majetek žadatelů. Tato dávka dorovnává rozdíl do výše nákladů na bydlení. Slouží těm, příjmy + příspěvek na bydlení nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Toto je ta dávka, na níž vydělávají majitelé ubytoven, kteří klidně čtyřčlenné rodině pronajímají jeden pokoj za 9.000 i více Kč měsíčně. Právě tato dávka umožňuje podvodníkům (= majitelům ubytoven) zneužívat dávky pomoci v hmotné nouzi.

Já bych zrušila doplatek na bydlení. Nebo bych alespoň zavedla přísnější kritéria pro její přiznání (včetně kontroly uměřenosti nájemného).

_______

Hlavní problém ale vidím jinde:

Minimální mzda by měla být tak vysoká, aby se z ní lidé byli schopni uživit.
Potom by bylo možné zrušit většinu dávek.

Je-li minimální mzda stanovena příliš nízko, musí pak stát pomáhat formou státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi.

Měli bychom si ale uvědomit, že tato pomoc vlastně dotuje zaměstnavatele,
kteří nejsou ochotni za práci adekvátně zaplatit.