zzzzz

Veřejná služba, jde o nucenou práci?

Dnes jsem byla na ÚP, na úvod musím říct, že nepobírám žádné soc. dávky, nikdy jsem je nepobírala, jen jsem momentálně nezaměstnaná. Jsem ochotna dále se vzdělávat a práci si hledám.
Paní na ÚP mi sdělila, že mi možná přidělí veřejnou službu a ta že je 20 hod/ týden. Fajn, beru, ale chci za ni dostat zaplaceno, třeba jen minimální mzdu, která je cca 50kč/ hod. Chápu, že pokud někdo soc. dávky pobírá, tak by měl za to aspoň něco vykonat. Ale já nic nepobírám, úřad za mě sice platí zdravotní poj, ale vzhledem k tomu, co stát strhuje mému muži na daních a pojištění……….
Co si o tom myslíte? Jedná se o protiústavní nucenou práci, pokud za to nic nedostanu? Prý pokud odmítnu, můžou mě z ÚP vyřadit a tím mi sníží možnost mého dalšího ústavního práva na práci.
Jedná se o porušení ústavy?
Doplňuji:
Mi nejde o to, že bych to nebyla ochotna odpracovat, ale jedná se až o 30hod/týden. Jde mi jen o to, abych za to něco dostala. Tak jak píše Mapel. Ať si klidně odečtou zdravotní a sociální, ale zbytek ať mi dají. Hodně jsem o tom na netu hledal a našla jsem toto
http://www.ak­cnispolek.estran­ky.cz/clanky/do­kumenty-asn/verejna-sluzba-porusuje-listinu-zakladnich-lidskych-prav-a-svobod.html

Jde mi spíš o to, že člověk normálně pracuje, pak o práci ne vlastní vinou přijde a za trest je z něj otrok. Vždyť to je jako pro lidi co spáchají trestný čin, ti pak za to místo odnětí svobody dostanou veřejně prospěšné práce, ale já jsem žádný trestný čin nespáchala, tak za co ten trest.

Nejlepší odpověď
anonym

Úřad práce má právo Vám uložit veřejně prospěšné práce i bez toho, že berete podporu v nezaměstnanosti. Toto není jediná částka, kterou Vám stát v tomto odbobí poskytuje. Kromě podpory za Vás hradí platby na OSSZ a zdravotní pojištění.
Daně strhované Vašemu manželovi ÚP řešit nebude. To jsou daně Vašeho manžela.
Dále je třeba si uvědomit, že v evidenci ÚP se Vám část této doby započítává i do let odpracovaných na důchod.
O porušení ústavy se zde ze strany ÚP nejedná.

Další odpovědi
Mapel

To je otázka pro hodně zkušené právníky.

Vykonaná práce by měla být jednoznačně vyčíslena penězi. Z té odečteny částky, které člověk dostává (včetně sociálního a zdravotního), potom částka, která se odvádí státu a ze zbytku určená procentuální část ke zvýšení podpory – např. 80%. To by bylo podle mě spravedlivé a i morální.

A teď druhá otázka. Který zákon (respektive aplikace v praxi) je spravedlivý a morální. Bohužel neznám.

Na tvoji otázku opravdu neznám odpověď dle zákona.
Sice rozhodnutí je v souladu se zákonem, ale otázka zněla zda tento zákon není v rozporu s ústavou.

IK

Pravděpodobně ti ji nepřidělí, jen tě na to upozornila.
Myslím že to je v pořádku, protože je hodně lidí kteří si neuvědomují že žijí na úkor jiných. A zneužívají sociálních výhod našeho státu. Bylo to vždycky a vždycky se vymýšlela různá opatření, která zas lidé nějak obcházeli. Nucení do práce není moc dobré, ale když to nemáš tak úplně snadné, tak se víc snažíš poradit si sama. Na všechny lidi to nepomáhá, někoho to srazí na dno. Veřejné práce by asi mohly být také placené, ale muselo by to být víc hodin. Tohle je spíš donucovačka než práce a nedivila bych se, kdyby kontrolovat takové pracující přišlo na víc peněz než najmout skutečně lidi co udělají práci zodpovědně a jsou rádi že ji mají.
Pokud vím, právo na práci bylo za starého režimu, teď to nebude tak jednoduché.

Andělé

iceT-to už od nového roku neplatí.
Do té doby to bylo tak,že se muselo odpracovat 20 hod./měs.abychom dostali větší část sociál.minima. Pokud se odpracovalo dalších 10 hod.,které nebyly povinné,pouze dobrovolné,za­platili je spolu s těmi povinnými 20 h.
V současnosti 10 hod.na přivýdělek stát zrušil.

Hlada

Buďte v klidu. Nenabídnou vám ani zaměstnání, ani veřejnou službu. Ani jedno, ani druhé nemají. Mohou vás tím ale postrašit a to, jak je vidět, svůj účel splnilo.

iceT

Odpovím jinak-v mém okolí se vyskytují
lidé,kteří jsou vedeni na ÚP,za veřejné práce či jak zní ta formulace dostávají nějakou korunu navíc a vím,že je to kolem asi 1500 za těch pár hodin,plus to,co jako nezaměstnaní dostávají a ty práce přijali jen proto,aby nějakou tu korunu navíc dostali.

briketka10

http://aktual­ne.centrum.cz/fi­nance/grafika/2011/12/0­6/podpora-v-nezamestnanosti-zprisni-podrobny-prehled/?cid=726585

zzzzz nevím, jestli je v té tabulce napsáno zda se za veřejně prospěšně práce platí, nečetla jsem přesně, ale snad se bude hodit..

jo přečetla jsem a platí sice málo, ale platí..
Doplňuji:
zzzzz – spletla jsem si veřejnou službu s veřejně prospěšnou prací..
tudíž za ni mzda není..

nevím proč ?? když je též pro blaho obce !!

briketka10

zzzzz – moc zajímavý odkaz /akcnispolek/ a podle mě by se do tam mohlo přidat, že i ty veřejně prospěšné práce i když jsou málo placené, tak, když je nezaměstnaný přijme, jsou tam finty ! přijde o podporu prostě o všechno a to je zase vykořisťování !!