quentos

DOSTATEK vs. SDOSTATEK

jaký je mezi těmito slovy rozdíl? Chápu správně to druhé jako zastaralejší a knižnější variantu prvního, s tím, že to druhé je ale výhradně příslovce?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Sdostatek je příslovce, které se dnes již nepoužívá, ale je uvedeno ve starších slovnících. Zřejmě jde o spojení předložky s se 4. pádem podst. jména dostatek. S dostatek = jako dostatek, později vznikla spřežka sdostatek. (Podobně – mluvit s Němec – mluvit jako Němec). Dnes zůstala předložka s ve 4. pádě jen ve spojení: kdo s koho, nejsem s to.

Doplňuji:
Podle PSJC