jjj123456789

Domluví se spolu Srb a Chorvat?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka v archivu
Je pravda, že mezi chorvatštinou a srbštinou je menší rozdíl, než mezi češtinou a slovenštinou?
ww.odpovedi.cz/o­tazky/je-pravda-ze-mezi-chorvatstinou-a-srbstinou-je-mensi-rozdil-nez-mezi-cestinou-a-slovenstinou

Určité rozdíly mezi jazyky jsou . Dají se popsat jako mezi německou a rakouskou němčinou, případně češtinou a slovenštinou. Takže by se měli Srb i Chorvat spolu domluvit a rozumět si.

Zse srbochorvatštiny po r. 1992 vznikly čtyři jazyky – – srbský, chorvatský, bosenský a černohorský. Za rozdělením jazyka na chorvatský a srbský je potřeba vidět spíše politický a nacionalistic­ký motiv.

Chorvatština používá upravenou latinku, (bosenština) i srbština se píší jak latinkou, tak cyrilicí (např. v pouličních nápisech v Srbsku drtivě převažuje cyrilice, ale na internetu jsou i srbské stránky většinou psány latinkou). Rozdíly jsou i ve slovní zásobě (neologismy, přejímání z jiných jazyků, také odlišností náboženské a kulturní atd.

V odkazu najdete některé rozdíly v abecedě a výslovnosti
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Srbochor­vat%C5%A1tina

Další odpovědi
led

Ano.
V reči sa dohovoria, len písmo majú rozdielné. Srbi – cyrilika, Chorváti – latinka

Nazdar Bazar

Určitě, Srbochorvatština byla považována za jednotný jazyk ale po válce v Jugoslávii jazyk zanikl.