Je zaměstnavatel povinen poslat zaměstnance domů, pokud pro něj nemá práci? S kolika % mzdy?

Dobrý den, pokud zaměstnanci pracují na úkole, zaměstnavatel pro ně nemá práci, je zaměstnavatel povinen poslat zaměstnance domů s kolika % mzdy nebo jim může nařídit dovolenou a jaký poměr? Děkuji

Odpovědi:

Stříbrný

Obvykle se platí prostoj. Bývá to 60% průměrného platu, nebo je může přeřadit na náhradní práci.

Pokročilý

V dnešní době může zaměstnavatel manipulovat již s celou tvou dovolenou a ne jen s půlkou, jak tomu bylo dřív. Ta větička (že se jedná jen o polovinu dovolené) totiž za dohledu odborů jen tak zmizela ze zákoníku práce před pár roky a nikdo se o tom nikdy nedozvěděl, až zaměstnanci postupem času koukají, co nového si zaměstnavatel může vymyslet.

Diskuze k otázce

hpaja

Děkuji za odpověď-náhradní práce není možná.Takže za zákona je povinen zaměstnavatel zaplatit 60% a kolik může nařídit dovolené?Děkuji

Stříbrný

Emefej

Dovolenou zaměstnavatel určuje podle své provozní potřeby (viz § 217, odst. 1 Zákoníku práce) http://zakony.centrum.cz/…

hpaja

Děkuji, ale v zákoníku jsem se nedočetla, kolik dovolené z celkové části může zaměstnavatel nařídit. Někdo tvrdí že 100% je to pravda? Děkuji.

Stříbrný

Emefej

Dovolenou může zaměstnavatel nařídit vybrat celou, pokud nařídí čerpání dovolené po částech, musí alespoň jedná část nařízené dovolené činit dva týdny.

hpaja

A já jsem doufala, že se ten dotyčný spletl...fakt vrchol sprostoty. Díky za odpověď.

Stříbrný

cochee

Tak je to přesně.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.