led

Dobré vlastnosti nikdy nepotlačia zlé asi tak ako cukor pridaný do jedu nebráni jedu, aby bol smrtiaci.

Arabské príslovie.
Ako tomuto prísloviu rozumieť?

Nejlepší odpověď
chudst

Prevedeno a mirne upraveno do cestiny: Dobre vlastnosti nikdy nepotlaci spatne, stejne jako cukr pridany do jedu nebrani jedu, aby byl smrtici.

Rozumim tomu dvema zpusoby – ten jeden perfektne padne na dane prislovi tak, ze s nim naprosto souhlasim; druhy na nej padne tak, ze s prislovim nesouhlasim.

  1. Ma-li nekdo spatne vlastnosti, nepomuze, ze ma i dobre. Celkem sadisticky priklad: Kdyz nekdo vedome zabiji lidi, nestaci, ze da penize na charitu. (Zabijak = jed, charitodarce = cukr.)
  2. Pokud ma nekdo spatne vlastnosti, dobre vlastnosti to nemohou potlacit. S tim nesouhlasim – dejme tomu opet brutalni priklad: Kdyz chci nekoho zabit (byt i s rozumem – zavrazdil mi rodice, apod.), srdce mi zaveli, at ho necham na pokoji a predam soudu. Dobre vlastnosti (- mirumilovnost = cukr) zvitezily nad spatnymi (- pomstychtivost = jed).