Dmitrij

Dobré ráno. Co je to „bejlí“?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Bejlí – nespisovný výraz pro knižní pojmenování býlí – plevel; dnes = bylina.

Další odpovědi
tojsemjá

řekla bych že nespisovně býlí-byliny

Dmitrij

annas, vagro, nemýlíte se, ale máte pravdu jen z poloviny :) V ruštině jsou to homonima – bylina ve významu pověst,báj pochází ze slova byľ (pravdivá událost), kdežto bylina/bylinka jakožto stéblo trávy, tráva, rostlina kvůli obecně slovanskému původu má význam stejný jako v češtině (ale slovo se v tomto smyslu používá jen zřídkakdy, protože je už považováno za zastaralé).

annas

Děkuji. Dimitriji, stejný význam byliny jako je v češtině jsem buď zapomněla, nebo vůbec nevěděla. Zase jsem se něco víc dověděla…

annas

Zapomněla jsem na čárku.

vagra

Dmitrii-pokud se nemýlím,tak Ruské byliny znamenají úplně něco jiného,než české,že?

Pověsti?

annas

Vagro, máte pravdu. Při své odpovědi jsem si to vůbec neuvědomila, že v ruštině jde o básně, které popisují zpravidla hrdinské činy. U nás z nich čerpal F. L. Čelakovský – Ohlas písní ruských.

vagra

Annas-to je,jak říkáme my mladí-v poho.