Marie judita

Jak mohu postupovat, chci-li udat otce dítěte pro neplacení alimentů? Není nikde zapsán a malé jsou už 3 roky.

Otec ze zacatku spoupracoval, meli jsme dohodu, ale jiz pred 2 roky se odmlcel a nereaguje.

Odpovědi
anonym

Takže rok platil , tím uznal své otcovství -
ovšem pokud toto bude popírat ,

nezbyde než podat žalobu na určení otcovství ,
Žaloba o určení otcovství se podává u toho okresního soudu, v jehož obvodu má žalovaný muž bydliště. Za podání žaloby na určení otcovství žalobce se neplatí soudní poplatek.

K výživnému – Rodič, který má dítě svěřené do péče, nebo zletilé dítě, má tyto možnosti:

  1. vyzvat povinného rodiče k řádnému placení výživného,
  2. podat na Policii ČR trestní oznámení (lze jej podat již po dvou nebo třech nezaplacených výživných, nikoli až po šesti) – vzor naleznete zde,
  3. není-li výživné stanoveno soudem, pak podat návrh na určení vyživovací povinnosti,
  4. je-li již výživné určeno soudem, pak podat návrh na výkon rozhodnutí nebo návrh na nařízení exekuce.

http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/vyzivne-alimenty/66-neplaceni-alimentu-vyzivneho-jak-postupovat-kdyz-otec-nebo-matka-neplati-vyzivne-na-dite.html

Nuk nuk

Důležité je, co znamená Vaše věta „není nikde zapsán“. Pokud tím myslíte, že mu alimenty nebyly přikázány soudem a vše bylo jen na Vaší dohodě, pak nejspíš budete muset požádat o pomoc soud, aby dal otci dítěte příkaz a určil výši plateb.

Pokud ale otec „není zapsán“ v rodném listě dítěte, a přestal spolupracovat, pak je problém poněkut zapeklitější. Není-li uveden v RL, pro úřady není otcem a není tedy ani povinen na dítě nic platit. Pokud byste v takovém případě chtěla dosáhnout toho, aby Vám alimenty musel platit, musel by nejprve na příslušném úřadě provést prohlášení o otcovství. To musí ale udělat on, nemůžete to udělat za něj, takže pokud nespolupracuje a nekomunikuje, může to být problém.