DD,jsem OSVČ,mám uzavřenou smlouvu o konzultacích dle §269OZ s 2měs.výp.Dá se prosím ukončit ihned?Nechci tam být 2měs.

OSVČ výpověď. Prosím o radu, zda je možné ukončit spolupráci s objednatelem, kde pracuji 8h denně/Po-Pá, prostě neoficiální prac. poměr. Jen zaměstnavatel nechce za své zaměsntance platit ZP a SP. Chování z jeho strany je příšerné, chtěla bych to ukončit, ale ve smlouvě mám 2 měs. výpověď. SMlouva o konzultacích je dle §269 obch. zák. Prosím poraďte, co s tím??díky Martyi

Odpovědi
standa

Zmiňované ustanovení § 269 OZ je téměř nepodstatné*) mnohem důležitější je, že jste si pro případ jednostranného ukončení smluvního vztahu, sjednali výpovědní dobu.

Pokud se chcete zachovat jako SLUŠNÁ smluvní strana, tak byste měla toto ujednání dodržet.

Proto Vám nezbyde, než písemné podání výpovědi s tím, že smluvní vztah bude ukončen uplynutím celé výpovědní doby a nebo bude smluvní vztah ukončen na základě DOHODY.

Doporučuji, abyste se nejprve pokusila o dohodu (ideálně v písemné podobě) a až teprve, když se ´zaměstnavatelem´ nebude žádná řeč, tak podejte výpověď.

Dlužno podotknout, že smluvní vztah můžete ukončit i okamžitě, a to jednostranným oznámením, že z „těch a těch důvodů“ končíte…, ale pozor ´zaměstnavatel´ by teoreticky mohl uplatňovat náhradu škody, která by mu vznikla v přímé souvislosti s tím, že ´ze dne na den´ skončíte.

Jak jsem již zde psal, případné žaloby o náhradu škody jsou jedny z nejsložitějších na prokazování souvislostí zavinění škody…, takže by se to okamžité skončení dalo risknout.

Ale nejprve se pokuste o tu dohodu.

*)
§ 269/2 OZ
Účastníci mohou uzavřít i takovou smlouvu, která není upravena jako typ smlouvy(…)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t3h1.aspx