Dcera studuje,18.ledna bude mít 26let, kdy přestane její otec platit výživné, musí otec podat na soud žádost o ukončení?

Nejlepší odpověď
standa

  1. KDY přestat platit… ?
  • odpověď lze odvodit od zákonné úpravy:

„Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.“

  • níže ve zdroji odkazuji na obdobnou otázku, na kterou jsem zde již kdysi odpovídal…, tak se mrkněte
  • na interneti lze naléz desítky různých ´výkladů´ k této problematice, např. zde:

http://www.ku­dlanka.cz/index­.php?option=com_con­tent&task=view&id=1598&I­temid=55

  1. JAK ukončení výživného oznámit ?
  • odpověď zní: nijak…,protože pokud pomine důvod, tak povinný (otec) jednoduše přestane platit a žádnému soudu nic oznamovat nemusí

Moje osobní doporučení:

  • dceři bych výživné platil až do státnic plus jeden měsíc navíc
  • toto rozhodnutí bych ji sdělil s předstihem, aby věděla co ji čeká
  • k debatě je, jak se postavit k situaci, když ani druhý měsíc po státnicích nebude pracovat…, ale to nechci předbíhat

Doplňuji:
To Atriplex: věková hranice 26 let se výživného opravdu netýká…, tato se používá pouze u sociálních dávek

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-dlouho-jsem-povinen-podle-zakona-platit-alimenty-kdyz-potomek-studuje-na-vysoke-skole-dekuji

Další odpovědi
Michal Kole

nemusí výživné a sociální a zdravotní pojištění je něco jiného. Platit musí dokud není schopna se živit sama.

Když studuje tak to moc dobře nejde se živit sama.

Nejspíše budete muset za ní dokud nedostuduje platit i sociální a zdravotní pokud nemá příjem.

Ten zákon je ještě z doby komunismu, kdy nebylo zvykem mít 2 vysoké školy.

atriplex

Já mám pocit, že vyživovací povinnost končí automaticky v max. 26 letech – to už má každý hotovou vysokou školu. Pokud dál studuje, tak to jsou doktoráty, u kterých už pracuje a tudíž má (byť malý), ale má příjem.